Popüler e-posta servisi Hotmail gidiyor, yerine Outlook geliyor

Popüler e-posta servisi Hotmail gidiyor, yerine Outlook geliyor
Microsoft, her geçen gün kullanıcı sayısı artmaya devam eden Gmail'e karşı atağa geçti ve radikal bir değişiklik yaptı.

Microsoft’un daha önce e-posta hesabı Hotmail’de tasarım ve isim değişikliğine gideceği konuşuluyordu. İsim konusunda herhangi bir bilgi ortaya atılmasa da yeni tasarıma ait ekran görüntüleri basına sızmıştı.

 

Microsoft dün akşam yeni e-posta servisi Outlook.com‘u kullanıma açtı. Microsoft baştan aşağıya yenilediği e-posta hizmetini yeni isim ile kullanıcılarına sunarken, 16 yıllık geçmişe sahip Hotmail’i kapatma kararı aldı.

 

Online Outlook servisi, sosyal ağ siteleri ile bütünleşik olarak çalışıyor üstelik spam posta filtresi daha da geliştirilmiş olarak. Microsoft, Outlook.com servisini, geleceğin e-posta hizmeti olarak tanımlarken birkaç ay içerisinde tüm Hotmail, Live ve WindowsLive e-posta kullanıcılarını Outlook.com'a yönlendirmeyi planlıyor.

 

Outlook'un yeni tasarımı, e-posta görüntüleme ve gönderme seçeneklerini daha sade hale getirmiş. Microsoft tüm Hotmail kullanıcılarına 7 GB'lık bedava SkyDrive depolama alanı veriyor. Kullanıcılar e-postalarına dosya eklemek yerine dosyalarını SkyDrive'a yükleyip oradan link vererek arkadaşları ile paylaşabiliyor. Bu işlemi yapmak için doğrudan e-posta içerisindeki SkyDrive seçeneğini kullanabiliyorsunuz. SkyDrive özelliği 300 MB'a kadar dosyaları e-posta ile paylaşabileceğiniz anlamına geliyor. 

 

Göze çarpan diğer özellik ise kişiler uygulaması. Bu uygulama, Windows 8'deki kişiler uygulamasının aynısı. Yani bir tarafta bir değişiklik yapıldığında bu değişikliğin diğer tarafa da anında yansıyacak.

 

Hotmail, verilere göre dünyanın en fazla kullanılan e-posta servisi. 324 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Hotmail global e-posta pazarında yüzde 36'lık bir paya sahip. Ancak bu durum uzun sürmeyebilir zira Google'ın e-posta servisi Gmail'in kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Gmail'in pazar payı şu anda yüzde 31. Yahoo ise herşeye rağmen yüzde 32'lik payı elinde bulunduruyor.

 

Microsoft’un yeni e-posta servisi Outlook.com, dün akşam kullanıma açıldığından itibaren 6 saat içinde 1 milyon üyeyi geride bıraktı.

 

Hotmail hesabınızı Outlook'a geçirmek için yapmanız gereken tek şey bu adres üzerinden bir kez e-postalarınıza bakmak olacaktır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi