Pil ömrü nasıl korunur?

Pil ömrü nasıl korunur?
Şarj edilebilir cihazlarınızın pil ömrünü daha verimli kullanmanızı sağlayacak yöntem.

Elektronik cihazların bir çoğunda şarj edilebilir li-ion pil bulunmakta. Daha verimli pil ömrü için yapmanız gerekenler şöyle;

 

1. Pili her fırsatta şarja takın. li-ion pil ne kadar aktifse o kadar uzun ömürlü Ve sağlıklı olur. 

 

2. Li-ion piller sonuna kadar bitirilmemelidir. Sürekli bunu yaparsanız kimyasal olarak pile hasar verirsiniz. 

 

3. Sabaha kadar şarjda bırakabilirsiniz. Problem olmaz (orjinal şarj aleti ve pil olmak kaydıyla). 

 

4. 5-6 ayda bir, sadece 1 defaya mahsus pili sonuna kadar bitirin ve sonra iPhone kapalı olarak %100'e kadar doldurun. Bu sayede pil ölçer kalibre olur ve daha doğru yüzde değeri gösterir. 

 

5. Li-ion pillerde hafıza etkisi olmaz. ni-mh pillerden çok farklıdır. ayrıca yaklaşık olarak sabit bir döngü sayısı vardır. Bir döngüyü tek seferde de yapabilirsiniz (%100'den sonuna kadar harcayıp %0'a inMek=1döngü ) ya da birden çok seferde de (%100'den %50'ye inip şarja takmak, ertesi gün yine %100'den %50'ye inmek=0.5+0.5=1 döngü). 

 

6. Pili her fırsatta şarja takarak hem döngü süresini uzatmış olursunuz (yani 1 döngüyü belki 2-3 günde tamamlamak) hem de pili aktif tutarak sağlıklı kalmasını sağlarsınız. 

 

7. li-ion pillerin en büyük düşmanı sıcaklıktır. Kullanım, şarj ya da saklama durumlarında mutlaka fazla ısınmasına izin vermeyin. Kesinlikle çok sıcak ortamlara (yazın doğrudan güneş ışığı altına uzun süre, kapalı araba içinde, ısıtıcı, fırın gibi cihazlar üzerine) bırakmayın. 

 

8. Şarj sırasında cihazınız ister istemez ısınacaktır. Siz şarj sırasında cihazı kullanırsanız aynı zamanda işlemci, ram vs gibi donanımlar da kullanılacağı için daha da fazla ısınacaktır. Yani bu durum bataryanızın ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. Mecbur kalmadıkça şarj sırasında cihazı kullanmamaya özen gösterin. 

 

9. Aynı şekilde cihazınızı bir kılıf ya da koruma içerisinde kullanıyorsanız, bu kılıf şarj sırasında cihazınızın fazla ısınmasına sebep olabilir. Mümkünse kılıfı çıkartarak ve cihazı dock üzerine yerleştirerek, ya da ısıyı kolayca dağıtacak bir konumda (dik olarak ya da batarya yukarı gelecek şekilde ekranının üzerine yatırarak) şarj etmelisiniz. şarj sırasında fazla ısınacak kapalı, küçük ortamlardan kaçınmalısınız.

 

10. Mümkün olduğu kadar orjinal şarj cihazı kullanmaya özen gösterin. Ya da orjinal cihaz değerleriyle aynı olan (amperaj ve voltaj, iphone4 için 1A, 5V) ve kaliteli malzeme kullanılmış cihazları kullanın. Düşük amper çıkışlı şarj cihazları bataryanın şarj tutma kapasitesini düşüreceği gibi yüksek amperli cihazlar bataryanın fazla ısınarak patlamasına sebep olabilir. 

 

11. iPhone'nunuzu uzun süre kullanmayacaksanız ve saklayacaksanız, batarya seviyesi %50'ye yakın bir değer olacak şekilde ve serin bir ortamda saklayın. 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi