Outlook 2010'a CSV dosyalarından kişi ekleme.

Outlook 2010'a CSV dosyalarından kişi ekleme.
Outlook 2010'a dışardaki rehberimizi otomatik olarak aktarma.

Popüler e-mail istemci uygulaması olan Outlook'a başka kaynaklardan farklı yöntemlerle bilgi aktarımı yapılabilmesi mümkün. Örneğin gmail'den ya da başka bir e-mail hesabınızdan rehber bilgilerini alıp outlookda kullanmış olduğunuz e-mail hesabınızada eklemek, farklı yerlerde farklı kişi iletişim bilgilerinin bulunup kim nerde kayıtlıydı düşüncesinden insanları kurtarabilir.

Size anlatağım çözümde dış kaynaklardan nasıl outlook'a rehber bilgileriniz aktarabileceğiniz ile ilgili. Daha önceki yazımızda gmail hesabınızdaki rehber bilgisini nasıl CSV olarak alabileceğinizi anlatmıştık. Bu yazımız sadece gmail'den alınan rehber bilgilerinin nasıl outlook 2010 kaydedileceğini ile ilgili değildir. Herhangi bir kaynaktan bulduğunuz CSV dosyalarınızı (tabi uygun formatta) outlook 2010'a aktarabilirsiniz.

Değinmekte fayda var. Bu çözüm outlook 2010 üzerinde yazılmıştır. Outlookun farklı versiyonlarında işlemler farklılık gösterebilmektedir.

Öncelikle Outlook 2010 ekranından sol üstte bulunan Dosya düğmesine tıklıyoruz.

Yukardaki ekrandan sarı ile vurgulanmış olan Açık düğmesine tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran karşımıza gelecektir.

Al düğmesine tıkladıktan sonra ekranda bir pencere açılacaktır. Asıl işimizini aslında biz bu pencerede yapıcağız. 

Yukardaki ekrana dikkat edecek olursanız seçili olan bizim için gerekli olandır. Diğer seçenekler farklı amaçlar için kullanılmaktadır. İlerleyen zamanlarda outlook üzerine yazdığımız diğer çözümlerde bunlarda da bahsetmeye çalışacağız. Seçili olan seçenek dış kaynaklı bir veriyi outlook 2010'a kaydetmemiz içindir. İleri düğmesine basarak seçeneğimizi biraz daha detaylandıracağız.

Yukardaki ekrana dikkat edilmesi gerekiyor. Ne tür bir kaynaktan biz bilgileri alacaksak ona göre bir seçim yapmamız gerekmekte. Ekran resminde de görüldüğü gibi farklı kaynaklardan outlook içerisine veri alınabilmekte. Bizim burda kullacağımız (oluşturduğumuz dosyanın içeriğe bağlı olarak) sekmeyle ayrılmış değerler ya da virdülle ayrılmış değerler. Bu dosyalar CSV formatındaki dosyalardır. Bu dosyalar arasındaki fark ise dosyaların kaydedilmesi ile ilgilidir. Eğer siz dosya içerisindeki verileri "Sekme" ler  ile ayırmış iseniz sekmeyle ayrılmış değerleri  eğer dosya içerisindeki verileri kaydederken "virgülle" ile ayırmış iseniz virgülle ayrılmış değerleri seçmeniz gerekmektedir. Burası en çok dikkat etmeniz gereken bölümdür. Diğer kısımlar sadece ileri düğmesini kullanarak ilerleyeceğimiz ekranlardır.

Yukardaki ekran karşınıza geldiğinde CSV dosyanız nerdeyse onu seçmeniz gerekmekte.

Seçtikten sonra, outloo bu kaynağın içeriğinin ne olduğunu bilemeyeceği için sizden hedef konum isteyecektir. İçeriğimiz rehber olduğundan Kişiler klasörünü seçiyoruz. Son işlem olarak aşağıdaki ekranda işimiz bitirmiş olacağız.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi