Online Neslin Yeni Adı: GDOL

Online Neslin Yeni Adı: GDOL
Generation Do it Onliners, GDOL, internetsiz bir dünyayı tasavvur edemeyen, cep telefonsuz yaşamayı oksijensiz yaşamayla eş gören yeni nesil, yani biz:)

İnternet devrimi ile öyle bir jenerasyon (nesil) ortaya çıktı ki, Dünya dengeleri artık bu düzen üzerine kuruluyor desek hiç te abartmış sayılmayız. Yeni nesil artık tamamen Online. Herşeyini internet üzerinden yapan bu nesile GDOL (Generation Do It Onliners) ismi veriliyor. Doğan Online tarafından bu yıl ilki düzenlenen, İnternetin Türkiye’de ulaştığı nokta ve gelecek beklentilerinin tartışıldığı Generation Do It Onliners (GDOL-Her şeyi internet üzerinden yapan nesil) Digital Talk Fest etkinliği "Online'san Geleceksin" temasıyla gündeme damgasını vurdu. 

Öncelikle açık ve net bir ifadeyle bu GDOL terimi bu etkinliğin Dünya'ya hediyesidir. Yani GDOL yurtdışında olan bir oluşumun Türkiye ayağı v.s. değildir. Bu yıl ilki düzenlenen tamamen yeni bir etkinliktir. Burada birazdan size bahsedeceğimiz dolu dolu geçen programda yer alan tüm ünlü isimlere GDOL'u anlatmak ve onların da bu konuyu tüm ayrıntılarıyla aynı terimlerle ifade etmesini sağlamak çok çok önemli bir iştir gerçekten. Bu uluslar arası düzeyde tasarlanan oluşum için Doğan Online'ı tebrik etmek gerek. Yandex Ceo'sundan tutun Mashable Genel Yayın yönetmenine kadar birazdan anlatacağımız bir çok ünlü isim GDOL kavramını benimsemiş ve bunu anlatmışlardır. Bu gerçekten etkinliğin en kritik yapı taşıdır. 

5 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirilen, Türkiye’nin ilk ‘Dijital Talk Fest’ etkinliğinde dijital çağın guruları geleceğin eğilimlerini tartışırken, Haliç Kongre Merkezi’ndeki 2.000’in üzerinde izleyicinin yanı sıra Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya üzerinden gün boyu yapılan canlı yayınlarla 1.1 milyon kişiye ulaşıldı. Facebook sayfasında 10.bini aşkın kullanıcıya ulaşan GDOL Twitter’da 7 bini aşkın tweet ile uzun süre Trend Topic olarak kaldı.  

GDOL - Generation Do it OnlinersM. Serdar Kuzuloğlu'nun sunuculuğunu üstlendiği ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Doğan Online Kurucusu & Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’in açılış konuşmalarıyla start alan GDOL Digital TalkFest’in en renkli konuşmacıları arasında dijital sosyolog Brian Solis, IPSOS Global Araştırmalar Direktörü Gareth Deere, The Mesh kitabının yazarı ve yatırımcı Lisa Gansky, BBC Global News Dijital Pazar Yöneticisi Rufus Weston, Mashable Genel Yayın Yönetmeni Adam Ostrow, karikatürist Erdil Yaşaroğlu, MUDO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taviloğlu, Yandex Ceo'su Arkady Volozh gibi ünlü isimler yer aldı.
 
Gün boyunca devam eden konuşmalardan öne çıkan mesajlar,
 
Hanzade Doğan Boyner: "GDOL ile analog bedenlerimizin içindeki dijital ruhu keşfetmeyi hedeflediklerini" 
Brian Solis: "Gelecekle baş edemezsen yok olursun"
Lisa Gansky: "Sosyal ağlar değer yarattıkça gelişecek"
Gareth Deere: "2015’te orta sınıf tüketici yok olacak"
Lukas Maixner: "Türkiye’de GSM Firmaları Lider"
Adam Ostrow: "Gazetelerde sonra darbe yeme sırası televizyon ve radyoya geldi"
Rufus Weston: "Yeni kitleye ulaşmak istiyorsanız onlar gibi davranmalısınız"
Arkady Volozh: "Yandex üzerinde Türkiye'de ayda 1 milyon arama yapılıyor "
 
Karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun sunumu Internet’te izlenme rekoru kırarken, ünlü karikatürist GDOL’da yaptığı konuşmada yeni kuşağın internet alışkanlıklarını ve iletişim yöntemlerini esprili bir dille anlattı. MUDO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taviloğlu ise “Bu kadar onliner’ı birarada görmediğini” söylerken izleyicilerin alkışlarını aldı. Taviloğlu internetin “çarşıyı uzattığını” online ve offline’ın birlikte yaşayarak, daha geniş pazarlar oluşmasına katkıda bulunduğunu anlattı. Lokasyon bazlı yaklaşımların perakendecilikte eskide kaldığına dikkat çeken Taviloğlu, dijital çağ ile birlikte ürünün önem kazandığını vurguladı. GDOL’da yapılan açık oturumda konuşan reklamcı Serdar Erener ise mobil ortama ve araçlara dikkat çekerek, geleceğin reklamcıların işlerinin bugün daha da zorlaştığını söyledi. Erener reklamcıların göze değil kulağa odaklanmasını ve videoya yoğunlaşmasının önemini belirtti. 
 
Türkiye'de Elektronik TicaretBankalararsı Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko'nun sunumundan bir grafiği sizlerle solda paylaşıyoruz. Türkiye'de eTicaret'in geldiği noktaya ilişkin bu özel grafikte, 2012 Şubat itibariyle eTicaret hacminin 23.7 Milyar TL'ye ulaştığını ve yapılan harcamaların işlem başına ortalamasının 167 TL olduğu belirtildi. 

GDOL sahnesinin kapanışında son sözü alan Doğan Online CEO’su Yenal Gökyıldırım ise, öne çıkan başlıklara dair kısa bir değerlendirme yaparak her şeyini ‘online’ olarak yapan yeni nesil ile birlikte içeriği hem akıl hem de duygunun birlikte oluşturduğu paralel bir evrene doğru gittiğimizi belirtti.
 
Sonuç olarak toparlarsak, Online nesil yani GDOL, farklı yer, zaman ve araçlar yoluyla online olan, online dünyada yaratıcı, kullanıcı ve yatırımcı olarak dahil olan insanlar, dijital dünyanın ortak hedef kitlesini oluşturan yeni nesildir. İnternetsiz bir dünyayı tasavvur edemeyen, cep telefonsuz yaşamayı oksijensiz yaşamayla bir gören bu nesil, hayatını ‘offline’ ve ‘online’ olarak iki ayrı dünyada sürdürüyor. Birbirine paralel duran bu iki dünya aslında gün geçtikçe daha da iç içe geçiyor, hatta 'online' olanı çoğu kez diğerinin önüne geçip, hayatın kendisi olabiliyor. Sosyal ihtiyaçlarının çok büyük bir bölümünü internete bağlanabildikleri cep telefonu ya da bilgisayar gibi mecralar aracılığıyla gideriyorlar. Biz GDOL'ların sürekli "Connected" kalması dileğiyle:)
 
 
 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi