Online bilgi yedekleme

Online bilgi yedekleme
Online bulut ortamına yedekleme yaparak verilerinize istediğiniz yerden güvenle ulaşabilirsiniz.

İnternet bant genişlikleri arttıkça online ortamlarda verilerimizi yedeklemek kolaylaştı. Ücretsiz uygulamalar ile istediğiniz veriyi (klasör ya da dosya bazlı) online ortamalara atarak(bulut depolama çözümlerini kullanarak) güvenli sunucularda yedeklerini alabilir ve farklı cihazlardan verilerinize ulaşabilirsiniz. 

Online veri yedeklemede size çözüm olarak sunabileceğim en güzel ve iyi çalışan platformalardan bir tanesi Google Drive. Google Drive, mobil işletim sistemleri uygulamaları, masaüstü uygulaması ve platform bağımsız web üzerinden erişim imkanı ile verilerinize her yerden ulaşmak imkanı sunmaktadır. Eğer bir google hizmetleri kullanıcısı iseniz sizin için en iyi alternatif elbette google drive olacaktır. Google Drive tümleşik olarak google hizmetleri ile entegre çalıştığından sorunsuz bir kullanım deneyimi size sunacaktır.

Google Drive genel özellileri ise diğer veri paylaşım ve yedekleme uygulamalarından daha ön plana çıkıyor. Mobil platformlar ile uyumluluğu ve masaüstü işletim sistemleri için senkronizasyon uygulaması ile suya sabuna dokunmadan verilerinizi otomatik olarak google sunucularına yedekleyebilir ve istediğiniz platformdan ulaşabilirsiniz. Cloud Storage kavramı (bulut depolama) tam da aslında Google Drive'ı ifade edecek bir kavramdır. 15 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor ve eğer bu depolama alanı ihtiacınızı görmüyorsa 100 GB depolama alanını çok düşük bir aylık ödeme ile sahip olabilirsiniz.

Kısa bir senaryo ile verilerinizi nasıl yedekleyebileceğinizi ve heryerden ulaşabileceğinizi inceleyelim;

Akıllı telefon ya da tabletinize Google Drive mobil uygulamayı yükleyebilirsiniz. Aynı şekilde masaüstü uygulamasınıda bilgisayarınıza yüklediniz. Bundan sonrası tamamen uygulamalar bütün işi bizim için hallediyor. Senkronize/yedeklenmesini istediğimiz verileri seçip uygulamalar otomatik olarak verilerini bulut depolama alanına göndererek verilerinizin yedeklerini alıyor. Senaryo bu kadar basit ve efektif. Artık bulut depolamaya gönderilen tüm verilerinize istediğiniz platform üzerinden erişim imkanınız var ve istediğiniz kişilerle de paylaşım yapabilirsiniz.

Google Drive karşından ki en etkili platformlardan biri de Dropbox. Google Drive ile benzer bulut depolama özelliklerine sahip fakat depolama alanı olarak 2 GB lık ücretsiz bir alan veriyor. Google Drive ise bu rakamı 15 GB kadar çıkarmış. Burda ufak bir ayrıntı var Google tüm google hesaplarınız için size aslında 15GB depolama alanı veriyor. Yani mail, fotoğraf ve bulut depolama için. Fakat 15 GB yine oldukça yüksek bir bulut depolama alanı olarak benzer platformların önüne geçiyor.

Eğer bir Google kullanıcısı iseniz(Google kullanıcısından kasıt, aktif olarak google servislerini kullanmaktır) sizin için en mantıklı çözüm Google Drive'ı kullanarak bulut depolama ve online veri yedekleme ihtiyacınızı gidermektir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi