Omzunuzda size yardımcı bir robot olsun ister misiniz?

Omzunuzda size yardımcı bir robot olsun ister misiniz?
Üst düzey robot üreticileri, gezerken size yardımcı ve arkadaş olacak minyatür, insansı bir robot üretimi üzerinde çalışıyorlar.

 Bir düşünün. Omzunuzda sizin her hareketinizi takip eden, sizi yapılması gerekli olan eylemlere yönlendiren ve kötü gözüken durumlarda durduran bir robot olsa nasıl olurdu?

Bu küçük ama akıllı dost, sizin vicdanınız olabilir, veya size bir şey olduğunda veya bir şey yapacak olduğunuzda, aynı anda bir arkadaşınızla veya ailenizle bağlantıya geçerek onların haberdar olmasını sağlayabilir.

Örneğin, uzun bir gezintiye çıktığınızda, evde sıkışmış arkadaşınızı yanınızda getirmek veya omzunuzda küçük robot dostunuzla beraber gitmek arasında hiçbir fark olmayacak. İnsanın dostu gibisi yoktur derler; onun yerini tutmaz diyenler olabilir. Malesef teknoloji henüz diyotlara, kapasitörlere veya diğer devre elemanlarına ‘duygu’ eklemeyi başaramadı.

Robot, orijinal ismiyle ‘Miniature Humanoid’ veya ‘MH-2’ olarak biliniyor. Japonya’da Yamagata Üniversitesi’nde çalışmaları sürüyor. Vücudu ve başı insansı olarak düşünülmüş. Nefes alma efekti bile vermişler.

Ana fikir şöyle; bir kişi TV veya sürükleyici bir görüntü önünde duruyor ve ne görüyorsa robot da aynısını görüyor.

Otomasyon bloğunda IEEE şöyle yazdı: “Aynı anda, robot bir avatar gibi davranır, ve doğrudan etkileşim için bir arkadaşınızın konuşmasını ve jestlerini orada çoğaltır.” 

 

 

Robot şu an arkasındaki yaklaşık 10 kg’lık devre parçalarıyla birlikte çalışıyor. Bu ağırlık size de ‘arkadaşımı omzumda taşırım daha iyi’ diye düşündürmüştür herhalde.

Ancak telepresens teknolojisi bilim adamlarının hayalindeki noktaya ulaştığı zaman, aynen üstteki videoda olduğu gibi tüm ailemizi ve arkadaşlarımızı fiziksel manada kolayca omzumuzda taşıyabileceğiz.

(Via IEEE) 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi