Nikon’dan Android İşlemcili Fotoğraf Makinesi

Nikon’dan Android İşlemcili Fotoğraf Makinesi
Fotoğraf makineleriyle tanıdığımız Nikon, Android işletim sistemli bir model üzerinde çalışıyor.

Android işletim sistemi, açık kaynak kodlu olması sebebiyle hem düşük maliyetli hem de üreticiler tarafından birçok farklı cihaza uyumlu hale getirilebiliyor. Bu sayede akıllı telefon ve tabletlerin yanı sıra set-top-box, müzik oynatıcılar ve daha birçok cihaz Android işletim sistemiyle çalışabiliyor. Son dönemde kamera üreticileri de Android’e ilgi göstermeye başladı. Bunun ardındaki sebep “akıllı kamera” fikri. Bu fikir Nikon'un da ilgi alanına girmiş gibi görünüyor.

 

Söylentilere göre kamera Nikon’un CoolPix serisinden çıkacak ve uygulama indirmek için doğrudan Google Play’e bağlanabilecek.

 

Nikon Rumors blogundan yayınlanan haberde, Endonezya Komünikasyon Ajansı’ndan alınan bilgiler doğrultusunda söz konusu modelin numarasının CoolPix S800 veya S800c olacağı iddia ediliyor. Habere göre kameranın özellikleri arasında 25-250 mm lens, 3.5-inch OLED ekran, GPS ve Wi-Fi bulunuyor.

 

Android 2.3 Gingerbread işletim sistemiyle çalışması beklenen kamera uygulama indirme ve yürütmeyi de mümkün hale getiriyor. Polaroid de Ocak ayında Android’li bir kamera modeli üzerinde çalıştığını duyurmuş fakat ne zaman satışa sunulacağını açıklamamıştı.

 

Peki Android’li bir kameranın avantajı var mı? Android uygulamalarının bir çoğu fotoğraf makinelerinde işlevsiz kalsa da, Instagram veya Pixlr-o-Matic gibi fotoğraf uygulamalarını çalıştırabilir. Bu uygulamaların sosyal ağ oluşturma ve kullanım kolaylığı özellikleri gerçek bir fotoğraf makinesiyle beraber düşünüldüğünde başarılı bir kombinasyon gibi gözüküyor.

 

Yine de sadece bağlantı sağlandığında işlevsellik kazanacak kamerada Wi-Fi bir yere kadar yeterli kalacaktır zira sosyal fotoğraf uygulamalarının bu kadar popüler olmasının ana sebebi kullanıcılara diledikleri her yerde çektikleri fotoğrafları paylaşabilme imkanı sunması. 3G veya 4G bağlantı olmadan işlevselliği eksik kalsa da, tabi ki fotoğraf makinesi taşınabilir bir kablosuz erişim noktasına da bağlanabilir.

 

Kamera uygulamalarının yanı sıra, Android uygulamalarını desteklemek telefonunuzun şarjı bittiğinde kameranız sayesinde oyun oynayabileceğiniz anlamına da geliyor.

 

Rapora göre Nikon, Android CoolPix kamerasını 22 Ağustos’ta Almanya’da yapılacak Photokina’da görücüye çıkaracak. Şirket ise gelecekteki ürünleri ve spekülasyonlar hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi