NFC teknolojisi ve uygulama alanları

NFC teknolojisi ve uygulama alanları
Yeni nesil cep telefonlarında çok sık duyduğumuz NFC teknolojisi nedir, ne işe yarar?

NFC (Near Field Communication) yani Yakın Alan İletişimi, yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisidir. 2004 yılında Sony, Nokia ve NXP'nin bir araya gelerek oluşturduğu NFC teknolojisi bir kaç santimetre mesafede elektromanyetik dalga ile temassız iletişim standartıdır.

Bluetooth'a benzer özellik gösteren NFC, bluetoot'un 10 metre olan hedefi yerine yaklaşık 10 cm gibi çok kısa mesafelerde veri aktarımı yapabilmektedir. Bu kısıtlamanın nedeni ise istenmeyen karışmaların veya dinlemelerin engellenmesidir.

NFC'den nerelerde faydalanacağız?

NFC'nin kredi kartı ile ödeme yönteminin yerine geçecek olması kulağa oldukça hoş geliyor. Market alışverişi, giyim harcamaları, benzin alışverişi gibi birçok ihtiyaç için yapılan ödemelerde kredi kartı yada nakit ödeme yerine NFC teknolojisine sahip telefonlar ile ödeme yapılabiliyor. NFC teknolojisi sadece alışverişlerde değil birçok alanda da kullanılabilecek. 

Toplu taşımalarda kullanılan akbil, kentkart, smartkart vb. manyetik kartlarla ödeme yerine telefonlarda ödeme yapılabilecek. Toplu taşımaların yanı sıra uçak biletleri, şehirlerarası tren biletleri, spor müsabakaları için hazırlanan giriş biletleri, sinema vb. biletleri artık cep telefonlarının içine girecek ve tek bir temasla onaylama işleme gerçekleştirilebilecek.

İş yerlerinde, evlerde ve otomobillerde anahtar yerine NFC teknolojisine sahip telefonlar kullanılabilecek. NFC'li bir telefonla, telefonunuzu apartman veya ofis odanızın kapısına yaklaştırarak kilidi açabilecek, arabanızın motorunu çalıştırabilecek ve anahtara ihtiyacı olan her şeye bir cihazla erişebileceksiniz. Bu sayede cebinizde ya da çantanızda yer kaplayan anahtarlardan da kurtulabileceksiniz.

Hayatımızı oldukça kolaylaştıracak bu teknoloji için Google, Apple ve Nokia çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Google, piyasaya sürdüğü NFC destekli Nexus cihazlar ile bu alandaki ödemeleri Google Checkout’u kullanarak online dünya ile gerçek dünya arasındaki nakit akışını birbirine bağlamayı hedefliyor.

Google’ın en büyük rakibi Apple tarafında ise 5. nesil iPhone ve 2. nesil iPad için kullanılması beklenen NFC desteği, Apple’ın elindeki iTunes kozuyla daha fazla önem taşıyor. Apple’ın NFC destekli cihazlarına iTunes’u kullanarak daha rahat bir kullanım alanı bulacağını söylemek mümkün.

Nokia ise bu konuda çok daha ileri konumda olmasına rağmen ilk NFC destekli telefonlar 2006 yılında Nokia tarafından üretilmişti. Symbian’ın pazardaki pozisyonu nedeniyle yaygınlaşamamıştı. Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonların fazla tutulması ile piyasada oldukça geriye düşen Nokia Windows 8 işletim sistemli Lumia modellerine NFC desteğini de ekleyerek mobil ödeme alanında önemli bir yere sahip olacağını apaçık göstermekte.  

2014'de her beş telefondan birinin NFC'ye sahip olacağı tahmin ediliyor. Yani anahtarlarımızı, cüzdanımızı ve kartlarımızı çöpe atıp hepsini tek bir cihazdan kullanabilmek için biraz daha bekleyeceğiz. Ve bu noktaya eğer gelirsek, akıllı telefonların bu işlem için ideal cihaz olup olmadığını göreceğiz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi