Nano SIM Kartlar Geliyor

Nano SIM Kartlar Geliyor
iPhone 5 ile birlikte micro-SIM kartlardan çok daha küçük bir yapıda olan nano-SIM kartlar hayatımıza giriyor.

iPhone 5'in öncü olması beklenen Nano SIM kart destekli cihazlar daha gelmeden SIM kartlardaki standartlar tartışılmaya başladı. Normal SIM kartların iPhone 4'ün öncü olduğu Micro SIM kartlara oranla büyük olduğu için son zamanlarda çıkan akıllı telefonlarda büyük sorun olmaya başlamıştı.

 

Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü bu durumun önüne geçmek için tek tip SIM kart kullanılmasını için çalışmalara başlamıştı ve bu sim kartın da Nano SIM kart olacağı biliniyordu. Ancak merak edilen Nano SIM kartların nasıl olacağıydı. Geçtiğimiz gün bunun üzerine Yeni iPhone'a ait olduğu iddia edilen Nano SIM kart yuvası sızdırıldı. Bu Nano SIM kart yuvası gelecekte kullanılacak tek tip SIM kartlar hakkında birçok ipucunu barındırıyor.

 

Nowhereelse sitesi Çinli kaynaklardan iPhone 5'e ait olduğu iddia edilen Nano SIM kart yuvasını  elde ederek görsellerini internette paylaştı. Gelecekte standart olarak kullanılacak Nano SIM kartlar, daha küçük ve daha az yer kaplaması nedeniyle, akıllı telefonların birçoğunda kullanılacak. Nano SIM kart kullanılacak akıllı telefonların öncüsü ise büyük bir ihtimalle iPhone 5 olacak.

 

Micro SIM'lere nazaran yüzde 40 oranında daha ince olan Nano SIM kart, Apple'a da bazı önemli avantajlar sağlıyor. 

 

En başta Nano-SIM ile Apple, çok daha ince bir yapıda olan cihaz geliştirebilecek. Bunun dışında iPhone'larda daha az yer kaplayan Nano-SIM, farklı donanımların da kendine yer bulmasını sağlayacak. Ayrıca piyasadaki kayda değer operatörlerin çoğunun desteğine sahip olan Apple, standardı belirlemiş olmanın verdiği avantajla iPhone 5 içinde yeni kartı kullanacak ve daha da ince bir telefonu piyasaya sürme şansını yakalayacak.

 

Nano SIM kartların bazı dezavantajları da var. Örneğin iPhone 5'lerde kullanılan Nano SIM, başka telefonlara giremeyecek. Zira Nano SIM'in yaygınlaşması için uzun bir süre geçecek. Bu arada kullanıcılar iPhone'larından çıkardığı Nano SIM'i başka bir telefona takamayacağından sıkıntı yaşayabilecek. Ayrıca şu an piyasadaki en küçük SIM kart olan Micro SIM'lerden yüzde 40 daha küçük olması daha rahat kaybolabileceği gerçeğini değiştirmeyecek.

 

Sonuç olarak bugünkü akıllı ceplerin çoğunda Micro SIM tasarımı kullanılıyor. Ancak birçok cep üreticisinin gelecekteki tasarımlarında Nano SIM'i kullanacağı düşünülüyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi