Mozilla Firefox'ta sanal flash dönemi başlıyor!

Mozilla Firefox'ta sanal flash dönemi başlıyor!
Mozilla, Firefox üzerine Flash'ın eklenti olarak yüklenmesine son verecek önemli projesini duyurdu.

Mozilla, Flash teknolojisini sanallaştırarak eklentiye duyulan gereksinimi ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu işleve izin verecek sanal makineye “Shumway” adı verilecek. Geliştirici topluluğundan gelecek katılımın önemli rol oynayacağı Shumway, Mozilla vakfı tarafından desteklenen açık kaynak kodlu bir proje olacak. Shumway, “Doğal kod yardımı olmaksızın SWF dosyası için verimli bir işleyici oluşturacak bir HTML5 teknoloji deneyi” olarak tanımlanıyor. “SWF“, export edilen flash dosyalarının uzantısı ve kısaltılmış hali, aynı zamanda Adobe Flash Player tarafından medya dosyaları için varsayılan olarak kullanılan bir dosya türü.

Flash, güvenlik riskleriyle oldukça sıkça anıldığı dönemde, HTML5 ve JavaScript gibi standart web teknolojilerini kullanarak Flash kodunu tarayıcının kendi kodu içerisinde çalıştırmak, böylece ek bir Flash eklentisinden kurtulmak istiyor. Bu sayede belki tarayıcının daha da hızlanmasını ve bizce en büyük rakibi Chrome karşısında yeniden atağa geçmesinin arayışında.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi