Mozilla dan Apple rekabeti

Mozilla dan Apple rekabeti
Mozilla, şimdi de gözünü mobil uygulamalara ve dolayısıyla iOS'un tekeline dikti.

Mozilla, Firefox'un yapımcısı, açık ve özgür internetin en büyük kalelerinden biri. Telefonun tarayıcısı üzerinden "akıllı cebimsi" bir arayüz yaratan B2G'yu ilk olarak Android üzerinde sunmayı düşünen Mozilla'nın başkanı Tristian Nitot, kapalı bir ekosistem olan iOS'a da girmek istediklerini kaydediyor:

"Apple kullanıcılarının HTML uygulamalara erişimini engellemeye kalkarsa, müşterilerinin büyük bölümünü kaybetme riskini de göze alır. HTML uygulamaları bir kere satın almanız yeterli, daha sonra istediğiniz cihazda kullanabilirsiniz."

İnsanlara uygulamaları keşfetmeleri ve oylayabilmeleri için bir uygulama dükkanı ortamı sunmak gerekiyor. Tek bir uygulama dükkanında sansür her zaman bir risktir,yani bizim kesinlikle istemediğimiz bir şey. Bu yüzden geliştiriciler, uygulamalarını pek çok dükkan üzerinde satabilecekler: kendi siteleri, genel amaca uygun uygulama dükkanları üzerinde satabilecekler yada genel perakendeciler üzerinde bile satabilecekler.

Tarayıcı alanında Firefox ile, Internet Explorer tekeline son getiren ve rekabetin yolunu açan Mozilla, şimdi de gözünü mobil uygulamalara ve dolayısıyla iOS'un tekeline dikti. Mozilla'nın bu planının başarılı olup olmayacağını bize zaman gösterecek. Fakat başarısız olması için hiçbir neden de yok.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi