Mobil pazarın gerçek lideri!

Mobil pazarın gerçek lideri!
En çok kullanıcıya sahip olan iOS ve Android benzer işlevlere sahip olsa da aralarında çok büyük farklar var.

Apple'ın kullanıcılarına yaklaşımı tamamen hizmet odaklı ve şuan kullanıcıları için hizmet oluşturmakla meşgul. Apple, işleri sizin kafa yormanıza gerek kalmayacak şekilde ele alıyor. Örneğin iPhone 4S'de bulunan kişisel asistan Siri ile kullanıcılar telefona ne yapması gerektiğini söyleyebiliyor. Apple kullanıcılarına hizmet odaklı yaklaşırken Android'in yaklaşımı ise pratiklik ve fayda sağlamak. Yol tarifleri, widget'ler, gelişmiş ses komutları gibi önemli özelliklerde Android daha uzman. Apple'ın yeni üzerinde durmaya başladığı Twitter entegrasyonu Android'de yıllardır bulunuyor.

Ardarda çıkan Android işletim sistemleri akıllı telefonlarda yaşanan son sürüm güncelleme sıkıntısı birçok kullanıcıyı oldukça sıkmış durumda. Güncel işletim sistemi kullanma konusunda Bump'ın yaptığı araştırma iOS ile Android arasındaki büyük farkı ortaya koyuyor.

En son verilere göre iOS 4 işletim sistemi kullanılan cihazların oranı şuan %89,73 civarında. Bunların %10,23'ü de önceden iOS 3'ü kullanıp sonradan iOS 4'e geçenler. Ancak Android'de durumlar bu şekilde değil. Android'in son güncellemesini cihazlarına yükleyenlerin oranı yalnızca %0,4. Google'ın kendi verilerine göre Android 2.2 kullanan cihazların oranı %51,8. Aslında bu durum Google'ın elinde olan bir durum değil. Google, yeni çıkardığı Android sürümlerini üreticilere veriyor ve üreticilerde kendilerine göre cihaz çıkartıyor. Üreticiler Google'dan aldığı işletim sistemine göre cihaz üretirken Google'ın sonradan çıkardığı sürümlerde yetersiz kalıyor. Bu da kullanımda olan Android cihazların büyük kısmının güncel olmaması ile sonuçlanıyor.

Google'ın Motorola'yı satın alması belkide piyasaya sürmek istediği Android sürümünü bu telefonla birlikte sürmeyi düşündürebilir. Şuan Android işletim sistemi üreten Google ile buna uyumlu telefonlar üreten üreticilerin birbirlerinden bağımsız şirketler olması elbette uyumsuzluk sorunları oluşturabiliyor. Fakat Apple'ın hem kendi cihazını hem de kendi işletim sistemini üretmesi müşteri memnuniyetinin yüksek olmasının en önemli nedenidir. Google'ın yakın gelecekte çıkaracağı Android uyumlu Motorola telefonlarda benzer durum olacağa benziyor. Ama şimdilik Apple'ın mobil pazarda lider olduğunu kaçınılmaz bir gerçek.  

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi