Mobil Facebook'ta yeni güncelleme

Mobil Facebook'ta yeni güncelleme
Facebook, Messenger uygulamasına konum ve okundu bildirimleri ekliyor.

Facebook mobil kullanımda güncelleme yaptı. Artık kim sizin mesajlarınızı gerçekten okumuş, kim umursamamış bileceksiniz.

Ayrıca, mesaj gönderdiğiniz kişiler GPS koordinatlarınıza göre nerede olduğunuz hakkında bir özet de görebilecek. Yani göndericiler bulunduğunuz yeri bulacak, gelip önemli mesajlarını neden okumadığınız hakkında hesap sorabilecekler.

Cuma günü güncellenen uygulama, iOS ve Android yazılımlı cihazlar için geçerli. Uygulama Facebook’un iPad, iPhone veya Android cihazınıza yükleyebileceğiniz varsayılan uygulaması değil. Eğer bu uygulamayı akıllı telefonunuza yüklerseniz uygulama varsayılan Facebook ile bağlantı kurup kişilerinizi görmenizi sağlıyor. Bu yüzden söz konusu güncellemeler şimdilik sadece bağımsız uygulama için olabilir. Ama Facebook bu güncellemeleri şu an denemek amaçlı bu şekilde hizmete sunmuş olabilir yakında gerçek bünyesinde yer verecektir.

Peki bu güncellemeler nasıl çalışıyor? Gayet kolay. Sohbette mesaj gönderdiğiniz zaman, küçük hareketli bir simge metnin altında çıkacak ve tüm okuyuculara sizin nerede olduğunuzun genel bir özetini gösterecek. Eğer sizin nerede olduğunuzu tam olarak izlemek isterlerse, sizin mesajınızın sağ tarafında bulunan GPS simgesine basıp ayrıntılı bir şekilde yerinizi görebilecekler.

Okundu bildirimlerinin özellikleri de aynı. Gönderdiğiniz mesajın altında izin verdiğiniz kişiler sohbette olup olmadığınızı bilecek. Önceden gelen mesajı istediğimiz gibi görmezden gelebiliyorduk, ancak artık konuştuğumuz kişiler de bunu bilecek.

Facebook Messenger uygulamasını GPS ile etkinleştirirseniz siz her mesaj attığınızda uygulama otomatik olarak yerinizi bildirecek. Kendinizi arkadaşlarınızdan saklayabileceksiniz ama mesajlarını okuyup okumadığınızı hala bilecekler.   

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi