Microsoft ve Facebook birlikte mi çalışacak?

Microsoft ve Facebook birlikte mi çalışacak?
Microsoft, yeni çıkacak olan akıllı telefon için Facebook’la çalışabilir.

Facebook, sosyal ağı kurmaya hazırlanırken, Microsoft da aynı sektöre 1 milyar $ yatırım ile girmeyi düşünüyordu ve söylentilere göre iki şirket 6 yıl önce birlikte bir akıllı telefon yapacaklardı.

Puget Sound Business Journal, iki hafta önce iki şirketin arasında sıcak temaslar olduğunu keşfetti. Microsoft, Facebook hisselerinde %1.6 pay sahibi ve Facebook Microsoft’tan 550 milyon $ değerinde lisans ve patent satın aldı. Ama şirketler konu ikili ilişkiler hakkında yorum yapmaktan çekiniyor.

Bu hafta, ortalıkta dolaşan haberlere göre Microsoft’un çıkaracağı Windows Phone, Facebook’un kendi telefonunu çıkarmasına uygun bir platform olacak.

Facebook’un ne zaman veya nasıl teklif sunacağını kimse bilmiyor ancak, iki şirket de piyasada aynı rakiplere sahipler, Apple ve Google. Ortaklık bu yüzden biraz daha akla yatkın hale geliyor.

Microsoft, kendi tüketici bölümü ile mücadele etti. Nokia Lumia 900 de Windows Phone ile beklenenden çok sattı. Eğer Nokia’nın düşüşü devam ederse Microsoft için Windows Phone’un da akıbeti felaket ile sonuçlanabilir.

Şirketin borcu geçen ay biraz daha arttı ve Nokia Lumia hala Avrupa’da, Amerika’daki varlığını gösteremiyor.

Microsoft’un Paris ofisinden gelen çeşitli söylentilere göre, Microsoft müşterilerin isteklerine göre akıllı telefonlarıyla, Xbox’larıyla bağlantılı olabilen ve Facebook’la ortak yürütülecek bir projeyle, Apple’ın  iTunes’uyla yarışacak bir müzik kataloğu oluşturuyor. İki şirket her fırsatta gelişen mobil piyasada bir araya gelerek ortaklığı genişletmenin peşinde.

Facebook 1 milyar kullanıcıya doğru giderken, Microsoft da Windows Phone için yeni alıcılar konusunda umutsuzken, ortaklık iki şirket için de olumlu sonuçlanacak gibi görünüyor.  

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi