Microsoft kendi sosyal ağını kuruyor

Microsoft kendi sosyal ağını kuruyor
Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ devlerinden sonra Microsoft da sosyal servise başlıyor.

Hayatınızın boş kalan vakitlerinde, Facebook, Twitter, MySpace, LinkedIn, Google+, Pinterest, Instagram, email ve SMS’lerinizi kontrol ettikten sonra, bir ihtimal, Microsoft’un kendine ait çıkardığı sosyal siteye de kaydolmayı düşünebilirsiniz. Sitenin adı “sosyal”. (so.cl)

Microsoft, geçen Aralık’tan bu yana so.cl olarak bunu ima ediyordu, ve siteyi sessiz sedasız bu hafta sonu kullanıcı girişine açtı. Tam da tüm dünya Facebook’un değerleriyle ve halka arzıyla uğraşırken. Servis genelde kullanılan girişle açılıyor, “kaydol ve davet gönder, al”. El Reg’in taban tabana zıt ekibi derhal giriş izni verilmesi konusunda sakin gözüktü, ama çıkış videosunu izledikten sonra site hakkında tekrar düşünmek gerektiğini farketti.

Site kendini özetle şöyle tanımlıyor: So.cl açık aramada bir deneme. Yani aramalarınız diğer so.cl kullanıcıları ve üçüncü diğer şahıslar tarafından görülebilecek.

Ardından şu tanım geldi: deneysel araştırma projesi, Microsoft FUSE laboratuvarlarında geliştirildi ve sosyal aramanın ihtimallerini öğrenmenin amaçları için keşfetmeyi amaçlıyor.

Redmond’un incelediği durumlar şunları içeriyor:

  • So.cl sosyal ağ ile aramayı birleştiriyor. Böylece insanlar ilginç şeyler paylaşacak ve öğrenciler çalışırken yardımcı olacak.
  • So.cl daha zengin postalar oluşturmanıza yardımcı olacak.
  • Etkileşim ve işbirliğini teşvik etmek için, So.cl zengin medya paylaşımları sunuyor ve gerçek zamanlı videolar paylaşıyor olacak.

Sitedeki diğer bir açıklama şöyle: Biz öğrencilerin Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer ağlarla birlikte, Bing, Google ve diğer arama araçlarını kullanmalarını umuyoruz. Biz öğrencileri iletişim ve öğrenme araçlarının her geçen gün nasıl da geliştiğini araştırarak ve öğrenerek paylaşmaya teşvik ediyoruz.

Siteye kaydolmak isteyenler Facebook ID veya Windows Live ID’lerini kullanabiliyorlar.

Kaydolma ekranı da birçok yanıyla Facebook’u andırmıyor değil.


       so.cl_tech


So.cl kaydolurken postalarınızı, aramalarınızı ve yorumlarınızı Facebook’ta paylaşmak istediğinizi de size soruyor. Davet etmediğiniz sürece arkadaşlarınızı eklemeyeceği garantisini de veriyor.

Bir diğer özellik ise, Microsoft’un başka bir sosyal deneyi Montage’ı kullanıyor olması. Bu özellik ile içeriği sayısız kaynakla dolu zengin postalar oluşturabilirsiniz.

Video partileri bir diğer özellik. Bu özellik ile video arama yapabilir, hızlıca video listeleri oluşturabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Kolayca diğer So.cl kullanıcılarının listelerini görebilir ve izleyebilir ve diğer kullanıcılarla kolayca chat yapabilirsiniz.

Microsoft, so.cl herkese açık diyor ve amaçlarının öğrenen kitleyi artırmak olduğunu söylüyor. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi