Microsoft Excel 2010'da dosya şifreleme

Microsoft Excel 2010'da dosya şifreleme
Excel çalışma dosyalarınızı şifreleyin.

Microsoft Excel ofis çalışanları için vazgeçilmez bir programdır. Belkide dünya üstünde Windows'dan sonra en fazla kullanılan Microsoft ürünüdür. Özellikle gelişmiş hesaplama araçları ile ofis çalışanları için büyük bir zaman kazancı sağlamakta.

Hazırladığımız Excel dosyalarını şifrelemek bir çok zaman bizim için hayati önem taşıyabilmekte. Görünmemesi gereken verileri ya da izinsiz kullanımları engellemek için başvurulan etkili yollardan biridir. Bu çözümümüzde bu işlemi hızlıca nasıl yapacağınızı size anlatacağım. Öncelikle söylemekte fayda var çözümümüz Excel 2010 sürümü için yazılmıştır. 2007 versiyonunda bazı bölümlerde farklılık gösterebilir. 

Öncelikle Microsoft Excel'de şifrelemek istediğimiz dosyayı açın. Aşağıda örnek bir döküman gösterilmiştir.

techcekirdek.com

Bu ekrandayken Dosya'ya basıyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşıyoruz.

techcekirdek.com

Yukardaki ekranda da gösterildiği gibi dosyayı Farklı kaydetmemiz gerekmekte. Tabi şifreleme işlemini farklı kaydetme aşamasında yapacağımız için hemen tamam düğmesine basmamaız gerekmekte. Aşağıdaki ekran görüntüsünde dikkat edilmesi gereken yer gösterilmiştir. 

techcekirdek.com

Yukardaki ekran görüntüsünde olduğu gibi kaydet düğmesine basmadan önce Araçlar'a basarak Genel Seçenekleri seçmemiz gerekiyor. Seçtikten sonra da ekrana ufak bir pencere gelip şifre girmeniz sağlanacaktır.

techcekirdek.com

Yukardaki açılan pop-up pencereye şifrenizi girdikten sonra dosyanıza açılış şifresi vermiş oluyoruz. Başka yapılacak bir işlemimiz kalmıyor. Kaydetme işlemini bundan sonra yapabiliriz. Bundan sonra Excel ile açtığınız bu dosya açılış ekranında size şifre soracaktır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi