Microsoft AOL patentlerini Facebook'a satıyor

Microsoft AOL patentlerini Facebook'a satıyor
Microsoft bu satıştan 550 milyon$ kazanacak.

Microsoft AOL üzerindeki hisselerinin bir kısmını 550 milyon $’a Facebook’ satma kararı aldı.


AOL

Merak edenler için AOL’nin ne olduğunu açıklayayım. America Online kelimesinden türemiş bir kısaltma. ABD’nin ve dünyanın en büyük internet sağlayıcısı ve şirketin yasal markasıdır. İnternet sağlayıcısının yanı sıra arama motoru, anında mesajlaşma(AIM) ve e-posta gibi hizmetler sunar. AOL anasayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Anlaşmaya göre, Facebook AOL patentlerinin ve uygulamalarının yaklaşık 650 tanesini alacak. Artı olarak Microsoft’un sahibi olduğu AOL patent ve uygulamalarının lisansının da yeni sahibi olacak.

Microsoft elinde şu an 250 adet AOL patenti kalmış durumda.

Microsoft Başkan Yardımcısı ve Genel Danışmanı Brad Smith, Facebook’la yapmış oldukları anlaşma sonucunda AOL satışında amaçlarına ulaştıklarını ve maliyetlerinin yarıdan fazlasını telafi ettiklerini dile getirdi. Microsoft AOL patent ve lisansları için 1 milyar $’dan fazla para harcamıştı.

Microsoft patentlerin asıl amaçları olduğunu söylese de, geçmişte arama, sosyal ağ, multimedya, harita sistemi ve güvenlik teknolojisi olduğunu dile getirmişti. Patentlerin anlaşma tamamlanana kadar halka açılmayacağı açıklandı.

Microsoft, Almanya ve ABD’de patent ihlali ve lisans ücretleri konusunda Motorola ile pis bir yasal savaş içerisinde. Görünen o ki, bu yıl sonundan önce bitmesi düşünülmeyen AOL patentleri satışı da Motorola ile olan anlaşmazlıkları etkileyecek gibi.  

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi