Merakla beklenen İOS 6 yayınlandı!

Merakla beklenen İOS 6 yayınlandı!
Apple uzun süredir beklenen yeni yazılımı iOS 6'yı sonunda yayınladı. Güncelleme yaparken dikkat edilmesi gerekenler...

Apple’ın tanıtımını iPhone 5 ile gerçekleştirdiği tüm iPhone kullanıcılarınında merakla beklediği yeni mobil işletim sistemi iOS 6 çıktı. 200′ün üzerinde yenilik içerek yeni işletim sistemini hemen indirip kurabilirsiniz.

 

Yeni işletim sistemi ile birlikte iOS cihazlar artık Google Maps yerine Apple haritaları kullanmaya başlıyor. 3 Boyutlu harita desteği sunan yeni uygulama ile birlikte navigasyon hizmeti de sunuluyor. En önemli özelliğin bu olduğu düşünülüyor ki navigasyon uygulamasıda harita uygulaması ile birlikte geliyor.

 

Apple bazı modellerinde iOS 6 ‘nın kullanımasına izin vermedi.

iOS 6 uyumlu cihazlar

iPhone 3GS

iPhone 4

iPhone 4S

iPad 2

iPad 3

iPod Touch (4.nesil)

 

iOS 6′nın boyutunun  iPhone için 626 MB,iPad için 791 MB olduğunu belirtelim.

 

Yukarıdaki cihazlardan birine sahipseniz ve iOS 5 işletim sistemi kullanıyorsanız Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmından iOS 6′yı indirip kurabilirsiniz.

Eğer iOS 5′ten düşük versiyonu kullanıyorsanız iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

 

iOS 6 güncellemesi yapmadan dikkat etmeniz gerekenler


 

Özellikleri ve yeni uygulamalarıyla uzun zaman beri konuşulan Apple’ın yeni işletim sistemi  iOS  6 türkçe klavyeden, yeni haritalara kadar birçok özelliğin yer alacağı yeni işletim sistemini yayınladı.

 

Kullanıcıların iTunes’tan şarj aletine kadar birçok hazırlık yapması gerekiyor. Bu yüzden kullanıcıların iOS 6′ya hazırlanmasına yardımcı olduk. Bu listeyle Apple kullanıcılarının cihazlarının işletim sistemi sürümünü sorunsuzca iOS 6′ya yükseltmesi mümkün. İşte yapılması gerekenler:

 

iTunes 10.7 sürümünü indirin

iOS 6 için olmazsa olmazlardan biri iTunes’un son sürümü olan 10.7. Şimdiden son sürüm iTunes’u indirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü iOS 6′nin yayınlanmasıyla beraber Apple sunucuları ister istemez yavaşlayacak. Öte yandan iTunes 10.7′nin 80 megabyte olduğunu da belirtelim.

iOS 5 ile gelen en önemli özelliklerden biri, Apple cihazlarının bilgisayara bağlanmadan güncellenebilir olmasıydı. Bu özellik Apple’ın da sitesinde duyurduğu gibi iOS 6′da da devam ediyor. Yani kullanıcılar cihazlarının işletim sistemini bilgisayara bağlamadan yükseltebilecek. iOS 6 için Apple markalı cihazı internete bağlamak yeterli olacaktır. Ancak bunun için cihazınızı Wi-Fi olarak internete bağlamanızda fayda var.

 

Yedeklemeyi unutmayın

Yine iOS sürümleri çıktığında kullanıcıların yaşadığı en büyük problemlerin başında cihazda bulunan kişisel içeriklerin silinmesi. Bunun için Apple cihazının yedeklenmesi şart. Bunun için iOS 6′yı indirmeden önce iPad veya iPhone’nuzu bilgisayara bağlayarak eşleştirin. Yedekleme işlemi için iColud servisini de kullanabilirsiniz. Yedekleme işlemi cihazda yüklü olan içeriklere bağlı olarak uzun sürebilir. Bu yüzde yedekleme işlemini şimdiden yapmanızda fayda var.

Siz de iOS 6′yı ilk indiren kullanıcılar arasında olmak istiyorsanız bazı sorunlarla karşılaşmanız muhtemel. Çünkü dünyada sizin gibi düşünen milyonlarca iOS kullanıcısı bulunuyor ve onlar da iOS’u ilk indirenler arasında yer almak istiyor. Bu yüzden Apple sunucularında anlık trafiğe bağlı olarak bazı aksaklıklar yaşanabiliyor. Örnek vermek gerekirse iOS 6′yı indirir bir hatayla karşılaşıp, indirmek işlemine tekrar başlamak durumunda kalabilirsiniz.

 

Bazı uygulamalar hata verebilir

iOS 6′nın direkt etkileyeceği konuların başında uygulamalar geliyor. Özellikle son bir haftadan beri iOS 6′ya ayak uydurmak isteyen uygulamalar güncellemelerini yayınladı. Ancak çalışmalarını henüz sonlandıramamış uygulama ekipleri olabilir. Bu yüzden iOS 6′yı indirdiğinizde bazı uygulamalarda sorun yaşayabilirsiniz. Bu duruma hazırlıklı olun. Uygulama güncellemeleriniz sık sık yaparak bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

 

Şarj aletiniz hazır olsun

iOS 6 için hazırlıklarınıza şarj aletini de dahil edin. Çünkü Apple, yeni işletim sistemi sürümü için cihazın elektriğe bağlı olmasını şart koşabilir. Bu yüzden şarj aletiniz mutlaka yanınızda olsun.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi