Mektup Heyecanını Tekrar Yaşamak İsteyenlere

Yeniden Mektup Heyecanını Yaşamak İsteyenlere
Gerçtekten Heyecan Verici!

Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare, Swarm, Tumblr, Blogpsot, Sözlükler derken son yıllarda adeta sosyal medyaya doyduk, hatta patladık bile denebilir. Varımızı yoğumuzu paylaştık, içimizde ne varsa alenen ortaya döktük. Ama aramızda elbette ki bazı romantiklerin kaldığı aşikar. Zaman zaman mektuplaşmayı arayanlar, o heyecanı yeniden yaşamak isteyenler de aramızda oldukça fazla. Mail'in bunu bir nebze karşıladığı savunulabilir ancak o heyecanın yerini alamadığı ve alamayacağı aşikar. Tıpkı analog fotoğraflar, analog müziklerin tadını ilerleyen üstün teknolojimizle dijitalin verememesi gibi. Hala eski tatlarda direnenler de yok değil.

İşte tam bu noktada LettMess'den bahsetmek istiyorum. LettMess yeni denk geldiğim ve tahminimce çok da eski olmayan bir site. Oldukça basit ve oldukça net bir yapısı var. Bu enteresan site hiç tanımadığınız insanlarla mektuplaşmanıza vesile oluyor. Üye olduğunuzda sizden fazla bir bilgi istenmiyor zaten. Çok kısa bi sürede üye oluyorsunuz ve site size bir pin atıyor. Bu pin sizin sitedeki kimliğiniz ve sizin anonim olmanızı sağlıyor. Tabii bunu konuştuğunuz kişilere karşı koruyup korumamak sizin elinizde.

Peki üye olduğunuzda mektuplaşacak insanları nasıl buluyorsunuz?

İki yöntemi var. Birincisi sitedeki Random, yani herhangi birine mektup yazmanızı sağlayacak bölümü kullanmak. İkincisi ise bu butonu kullanarak size mektup yazacak birini beklemek. Tabii ikisi aynı anda yapmanız için hiçbir engel yok.

Asıl ilgimi çeken, siteyi ilginç ve çekici yapan, mektup heyecanını yaşatan bazı güzel özellik var. Birincisi birine mektup yazacaksanız en az 528 karakter yazmanız gerekmesi. Çünkü mektubun ruhu bunu gerektirir. İkincisi ise attığınız mektubun hemen karşıya ulaşmıyor olması ve 3 saat beklemesi. 3 saat sonra ulaştığında karşı tarafın attı mektup da yine size 3 saatte geliyor. Yani yanıtınız size en erken 6 saat sonra ulaşacak. Bu iki özellik LettMess'i bir Mail'den, bir SMS'ten, bir Facebook mesajından ayıran iki özellik. Tabi işin heyacanını körükleyen de bunlar. Siteye üye olduktan kısa bir süre sonra hiç tanımadığınız birinden mektup almak ve onunla yazışmak gerçekten heyecan verici. Belki herkesin tercih edeceği bir şey değil ancak bu tip etkinlikleri seven insanların sitede uzun zaman geçirecekleri çok açık. Henüz olmayan, belki bilinçli olarak konulmamış bir özelliği daha var, belki bazıları için eksik olarak da görülebilir. Mektup geldiğinde size bildirim ya da mail gelmiyor. Yani sürekli posta kutunuzu kontrol etmeniz gerekecek.

Random mektupları ise sistem bir tane daha önce mektup almış birine, bir tane daha önce mektup almamış birine atıyor. Dolayısıyla yeni de üye olsanız, eski de olsanız mektupsuz kalmıyorsunuz.

Sitenin kimin olduğu ya da nere kaynaklı olduğu bilinmiyor. Sitenin kendisi ingilizce ancak alacağınız mektuplar ingilizce ya da herhangi bir dilde olabilir. Türkçe mektup alma ihtimaliniz ise hiç düşük değil. İngilizcesini geliştirmek isteyenler için de güzel bir pratik imkanı sunuyor.

LettMess hakkında çok bilgi yok. Bunlar ise deneyim ve sağdan soldan edinilen bilgiler. Çok yeni bir site gibi görünüyor ancak kısa sürede karşımıza çıkacak kadar da sevildi gibi. Site henüz beta aşamasında. Bazı eksiklikleri olduğu gibi geliştirileceği ve daha da büyüyeceği çok açık. Henüz IOS ya da Android uygulaması da mevcut değil. Mobil sitesi ise düzgün çalışıyor.

Gelecekte nereye gideceğini bilmiyoruz ancak zamanla hakkıdan daha çok bilgi edinmeyi umuyoruz. Daha fazla beklemeden muhakkak denemenizi tavsiye ederiz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi