Malware nedir?

Malware nedir?
Son bir kaç yıldır sıkça duyduğumuz malware kelimesi artık hayatımıza yerleşmiş durumda. Ne demektir malware?

Malicious Software kelimelerinden oluşmaktadır. Yani "kötü niyetli yazılımlar " anlamına gelir ve kullanıcının rızası olmadan bilgisayara yerleşir. Malware'lar, özelliklerinden çok yaratılmasının arkasındaki temel amaç ile sınıflandırılır. 

Kimi insanlar kusurlu yazılımları malware sanar ancak bu yanlış bir algıdır. Kusurlu yazılımlar iyi amaçla yazılmıştır ama istemeden zarara sebep olur. Malware ise direk kötü niyetli olarak yapılmıştır.

Malware'lar son günlerde internette çok sık karşılaşılır hale geldi. Bir kısmı kullanışlı programlarda reklam görüntüsünde veya önemli materyaller içeren sitelerde yapışık olarak bulunuyor. Emailler de malware içerebilir ve kullanıcı okumak için açtığı zaman bilgisayara bulaşabilir.

Malware'ların bazıları worm(solucanlar), virüsler, truva atı, spyware, rootkit, sahtekar adware.

Microsoft güvenlik istihbaratı malware hesaplarının %82'sinin Birleşik Arap Emirliklerinden kaynaklandığını saptadı. Malware yazılımları temizleme ekibi dünyadaki bilgisayarların %82.6'sının tehdit altında olduğunu da bildirmiştir. Yine araştırmalara göre Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki en yaygın malware da worms, ikincisi ise truva atı.

Worms(solucanlar)

Bilgisayar solucanları kendi kendilerini çoğaltabilirler. Network sistemi varsa müdahale olmaksızın diğer bilgisayarlara bulaşabilirler. Solucanların dokümanlara yapışmaya ihtiyacı yoktur ve bandwidth tüketerek ağın kalitesini düşürürler. Morris solucanı, mydoom, explorezip solucanı ve payload bu malware türüne örnektir. Solucanlar ayrıca dosyaları şifreleyip bir arka kapı oluşturarak diğer kullanıcılara yayılabilir.

Trojan Horses(Truva atı)

Truva atı bilgisayara kullanışlı bir program gibi gelir ama yetkisiz hesaplar açmaya başlar. Kendi kendine çoğalamaz. Truva atı musallat olduğu bilgisayarda açtığı hesaplar ile hackerların aktivitelerine yardımcı olur. Hackerların kullanıcı bilgisayarındaki bilgilere erişerek data hırsızlığı, dosya indirme veya yüklemesi, dosya silmesi gibi her türlü saldırılarına izin verir.

Virüsler

Virüsler malware'ların tanınmış bir türüdür. Virüsler kendilerini kullanıcı bilgisayarındaki bir dokümana yapıştırarak depolama cihazlarıyla yayılırlar. Virüsler yapıştıkları dokümanı yozlaştırırlar ve hatta bilgisayarı çökertirler. Bu yüzden çok tehlikelidirler.

Rootkitler

Roolkitler bilgisayara doğrudan zarar vermese de diğer malware'ların gizlenmesine çok yardımcı olurlar. Yani malware'ların korunma ve kollanması onlardan sorulur. Okunmalarını ve silinmelerini zor hale getirirler.

Malware'lar bilgisayar sahiplerinin en büyük endişe kaynağıdır. Malware'lar bu derece yayılmacı hale gelmiş iken bir bilgisayarın güvenli kalması imkansıza yakındır. Bilgisayara bir antimalware almak da yeterli değildir, ancak daha katı önlemler alarak bilgisayarı korumak yardımcı olabilir. Bu da bir kısım online ihtiyaçların kısıtlanması anlamına gelebilir.

 

 


Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi