Macbook ve iMac Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Macbook ve iMac Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları
Neden Macbook / iMac Almalısınız? Ya da Almamalısınız?

Gerek fiyatları, gerekse yaygın olmaması sebebiyle Apple’ın Mac’lerine Windows’a nazaran pek itibar edilmiyor. O fiyatı vermeye değer bir karşılık alamayacağımız düşüncesi ya da o kadar iyi olsaydı herkes kullanırdı düşüncesi de cabası.

Macbook ve iMac’lerin çok yaygın olmadığı zaten aleni bir gerçek, fiyatlarının yüksek olduğu da... Yaygınlaştırmak için belki bir şey yapamayız ancak o fiyatı vermeye değer mi değmez mi en azından bunu bir gözden geçirebiliriz.

Bu yazıda, ikinci elden satın aldığım, 2011’in başlarında üretilmiş (tam 4 yıllık) bir Macbook Pro’nun kullanıcısı olarak sizinle deneyimlerimi paylaşmaya ve ne gibi avantajları ve dezavantajları var bahsetmeye çalışacağım. Bu yazı belki oyuncu bilgisayar kullanıcıları için pek bir şey ifade etmeyebilir ancak günlük aleni işler için kullananlar (film, internet, müzik vb) ve iş amaçlı kullanacak profesyoneller için oldukça faydalı olabilir. Özellikle Mac konusunda yanlış bilgiler ve ön yargılar oldukça fazla.

imac_macbookair_macbookpro.jpg

İlk önce avantajlarından başlayalım.

1- Uzun Ömürlülük

Girişte de belirttiğim gibi bu yazıyı yazdığım makine 2011’in başlarında üretilmiş bir Macbook Pro. Mac’lerin değerini donanım özelliklerinden önce üretildikleri yıl belirler. İkinci elde de aynı özelliklere sahip 2012 bir makina 2011’den daha pahalıya satılır. Biraz ilginç fakat bu yönü arabalarla biraz benzerlik göstermekte.

Sahip olduğum en eski Mac 2009 çıkışlıydı. Açık söylemek gerekirse görünürde şu an elimde olan 2011’den pek de bir farkı yoktu. Sadece model yükseltmek için değiştirdim ve sattığım müzisyen arkadaş da o 2009 Macbook Pro’yla işlerini yürütmekte. Fakat model yükseldikçe içindeki donanımın yerleşme şekli ve mühendislik müdahaleleri sürekli ileriye yönelik olarak, küçük ya da büyük dokunuşlarla değişiyor. Bu da elbette ki performansı etkiliyor.

Bu uzun ömürlülüğü sağlayan şeylerin başında yazılım geliyor. Yazılım hiçbir ücret olmadan güncelleniyor ve sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Bir diğer ve yine çok önemli kısım ise bilgisayarın fiziksel yapısı. Alüminyum yapısı bilgisayarın zamanla fiziksel olarak çökmesine mani oluyor. Zamanla menteşelerinde bozulma, gevşeme gibi sıkıntılar, boyasında solma vb gibi çirkin görüntüler olmuyor. Eğer çok hor kullanılmadıysa bir Mac’in yıpranması oldukça zor.

Yıllar geçtikçe elbette ki makine programlara yetişemeyebiliyor. Ancak küçük donanım yükseltmeleriyle bu sorunu halledebilirsiniz. Bu sadece Mac’ler için değil hemen her bilgisayar için böyle ne yazık ki. (4 yıllık makineme SSD takarak ömrünü en az 3-4 yıl daha uzattığımı rahatlıkla söyleyebilirim.)

2-Fiyat/Değer

Fiyat konusu aslında en büyük dezavantajı. Ya da ilk bakışta öyle görünüyor.

Apple’ın ürettiği her ürün gibi Mac’ler de değerini kısa sürede kaybetmiyor. Aldığınız bir iMac ya da Macbook’u 6 ay - 1 yıl gibi bir kullanımdan sonra düşük bir fark kaybederek satarsınız. Özellikle ikinci elde aynı fiyata, hatta kurun durumuna göre karla bile satabilirsiniz. (İnanılır gibi değil belki ancak tecrübeyle sabit.)

3-Süreklilik

Bu madde özellikle standart ev kullanıcıları için daha önemli denilebilir.

Mac’lerin dezavantajlı olarak gördüğümüz yaygın olmama yönü de bir nevi avantaja dönüşebiliyor. Yaygın olmadığı için virüs yazılma ve bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali çok çok daha düşük.

Ayrıca bilgisayarınızda mavi ekran, komple donma gibi şeylerle karşılaşmazsınız. Belki sadece kullandığınız program tamamen donabilir ancak o programı zorla kapatıp tekrar açtığınızda yüksek ihtimalle kaldığınız yerden devam edersiniz.

İşletim sisteminiz uzun süre ücretsiz bir şekilde güncellenir. Yani her yeni yazılım çıktığında satınalmak (ya da korsan indirip kurmak) zorunda kalmazsınız.

4-Kullanım Kolaylığı

İnanılması ve anlatması en zor madde belki de bu diyebilirim.

Küçük ancak çok sık kullanılan ve kullanımı oldukça etkileyen çok fazla detaya sahip. Anlatınca olmasa da olur diyebileceğiniz fakat biraz kullanınca vazgeçilmez haline gelen birçok özelliği var. Bunlardan birkaçını size örnek verebilirim;

Apple_macbook_magsafe.jpg

 • Bu özelliklerden biri Macbook’lar için Trackpad, iMac’ler için Magic Mouse. Bu donanım yazılımın çeşitli özellikleriyle birlikte sadece mouse kullanma deneyimini değil nerdeyse başlı başına bilgisayar kullanma deneyimini etkiliyor diyebilirim. Öyle ki Macbook’un yanında normal mouse kullanan biri olarak yine de Trackpad’i farklı işlevler için kullanma ihtiyacı hissediyorum.

 • Bir diğer küçük ve güzel detay ise mıknatıslı şarj kablosu; Magesafe. Şarjı takarken ucun yuvasına kendi oturması, çıkarırken çok rahat çıkması, hele ki birinin kabloya takıldığında bilgisayarı alıp götürecek korkusunun olmaması güzel bir lüks.

 • Birden fazla masaüstü kolaylığı da bir diğer güzel özellik. Bilgisayar ekranınızın görünen kısmının sağında ve solunda gizli birer ya da birden fazla masaüstü olduğunu ve hepsinin arasında hızlıca geçiş yapabildiğinizi düşünün. Özellikle birden fazla programla bir çok pencerede çalışmak zorunda kalanlar için bu geçiş kolaylığı olmazsa olmaz derecesinde. Sürekli Alt+Tab yapmak yerine tek el hareketiyle programlar arasında hızlıca geçebilirsiniz. Bu kolaylığı da yine Trackpad ve Magic Mouse’la kullanıyorsunuz.

 • Commend (Ctrl) tuşunun Space’in yanında olması da bunlardan biri. Kestirmeler için çok sık kullandığımız bu tuş neden diğer tuşlara en uzak mesafede olsun ki?

 • Eğer tercihinizi Macbook’tan yana kullandıysanız bilgisayarınızın kapağını tek elle açabilir, kapağı açarken alt kısmı tutmak zorunda kalmazsınız. Çünkü alt kısım kapakla birlikte kalkmaz.

 • Ram’i ve Fan’ı manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Bilgisayar ısındı fanı açayım hemen soğusun ya da çok şişti Ram’i boşaltayım diyebilirsiniz.

 • Ve bunların yanında yine normalde ek programla yapılan birçok küçük işin yazılım dahilinde size kolaylıkla sunulması (disk yazma, dosya sıkıştırma vb).

5-Kablo Karmaşası Yokimac-s-back.jpg

Özellikle masaüstü PC'lerdeki en büyük sorun, kasadaki hemen her parçasından ayrı bir kablonun çıkıyor ve başka bir donanıma ya da fişe bağlanıyor oluşu. Masaüstü kullanıcıları için iMac’te böyle bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Tek bir tane kablonuz vardır ve o da bilgisayarınızın güç alması için prize takacağınız bilgisayarınızın fişidir.

Hoparlöre ihtiyacınız yoktur, hoparlör gövdenin içindedir. Monitör kabloları ve onun güç kabloları yoktur, iMac zaten sadece monitörden ibarettir. Güç kaynağı için ayrı bir kablo yoktur çünkü bilgisayar her şeyinin gücünü tek bir kabloyla sağlar. Klavye ve mouse da zaten kablosuzdur.

Fazladan kullanacağınız kablolar ancak USB ve diğer girişlerle olacaktır. Bu arada söylemekte fayda var; iMac’ler USB girişleri konusunda cömerttir ve güç kaynağı yetmediği için birini ya da birden fazlasını kullanamama gibi sıkıntılarla karşılaşmazsınız.

7-Batarya Performansı ve Enerji Tüketimi

Mac’ler enerji tüketimi konusunda nispeten daha cimridirler.

Macbook’lardaki bataryalar uzun süre ilk zamanlardaki performansını korur ve zamanla normal kullanımlarda batarya kısa sürede ölmez. Bataryaların 1000 döngüye kadar garantilidir ve bunun tamamlanması yıllar sürer. Bu yazıyı yazdığım makine neredeyse 800 döngüye yaklaşmakta ve bataryası 4-5 saat arasında gitmekte. Yeni makinelerde ise bu süre zaten 10-12 saat gibi yüksek sürelerden başlıyor.

6-Prestij ve Estetik

Bu kısım benim üzerinde durduğum bir durum değil. Ama yine de böyle bir algı olduğunu inkâr etmek doğru olmaz.

Apple şirketi kurulduğu günden itibaren, başta bilgisayarla başlayarak, her cihazını özenle bir estetiğe büründürme kaygısı taşır. Estetik algısı da genel itibariyle sadelik üzerinedir. Sadelik, şıklık ve malzeme kalitesi birleşince bilgisayarınız konulduğu her masada dikkat çekmekte ve kendisiyle birlikte size de bir nebze itibar getirmekte. Facebook’a bile takılsanız çok mühim işlerle uğraşıyorsunuz sananlar olabilir. Bu da bir avantaj sayılabilir, tabii bunu umursuyorsanız.

macbook-pro-inside.jpg

Bu tip birçok avantajlarının yanında tabii bazı dezavantajları da var.

 1. Bunlardan biri Windows’daki gibi büyüklü küçüklü her programın Mac OS uyumlusunu bulamayabilirsiniz. Fakat muhakkak muadilini bulursunuz. Çok büyük ve yaygın programların elbette ki Mac versiyonları vardır ama korsan kullanıcıları üzecek yönüyse her programın mac uyumlu torrent’ini bulamazsınız.:)

 2. Oyun konusunda sıkıntılıdır. Oyuncu kullanıcılara hitap etmez çünkü genelde ya donanımı yetersiz kalır ve istenilen donanım aşırı pahalıya gelir.

 3. Donanım yükseltmesi çok az parçayla sınırlıdır. Bunlar Sabit disk, ram, batarya gibi parçalar. İşlemci ya da ekran kartı değiştirme gibi bir şansınız ne yazık ki yok.

 4. Tamir ve parçaları daha pahalıdır. Pahalı olmasının yanında parçayı alsanız bile her parçayı değişmeniz mümkün değildir. Bilgisayarınız garantiliyse risk alıp makineyi açarak istediğiniz parçayı takamazsınız. Garantili değilse de yine açmak risklidir çünkü Macbook ve iMacler yekpare yapısı gereği profesyonel bir ele ihtiyaç duyacak yapıda üretilirler.

Özellikle tek yönlü bahsettiğimiz iki dev firmadan birini detaylıca inceledik. Umarız yanlış bilinenleri düzeltebilmiş ve ön yargıları kırarak en azından bir fikir sahibi edindirebilmişizdir.

Siz de yorumlarda bizimle deneyimlerinizi ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi