LG, ikinci çeyrek gelirlerini açıkladı

LG, ikinci çeyrek gelirlerini açıkladı
LG, ikinci çeyrekte 11.16 milyar dolar gelir elde etti.

LG Electronics, 2012 yılının ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket, bir önceki yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 46 oranında artırdı. 2012’in ilk çeyrek dönemine göre gelir yüzde 5.2 oranında artış gösterirken, cep telefonu satışlarındaki ve IT ürünlerinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10.6 düşüş gösterdi. Şirket ikinci çeyrek için  toplam gelirini 11.16 milyar dolar olarak açıkladı.

LG’nin faaliyet karı, önceki çeyrek dönemlerine göre artış gösterirken ev eğlencesi ve beyaz eşya alanında iyi bir çeyrek geçiren şirket mobil taraftaki düşüşe engel olamadı. 2012’nin 2. çeyreğinde, şirket geçen yılın aynı dönemine göre 138.02 milyon dolar açıklanan net karda artış yaşandı. Faaliyet karı ise ikiye katlanarak 302.95 milyon dolar oldu.

LG Mobil İletişim Bölümü, iyi bir ilk çeyrek dönemi geçirmesine karşın artan pazar maliyetleri nedeniyle faaliyet karında 49.48 milyon dolarlık kayba uğradı. Toplam gelir yüzde 28.5 oranında azalmasına rağmen özellikle LTE telefonlara olan ilgi akıllı telefon siparişlerinin bir önceki çeyreğe göre birim satışta yüzde 36 oranından yüzde 44’e çıkmasına neden oldu.

Optimus serisi ile akıllı telefon pazarında çıkış yakalamaya çalışan şirket, Kuzey Amerika, Avrupa’nın bir bölümü ve Asya’da 2012’nin ikinci yarısında 4G özellikli yeni LTE modellerini pazara sunmayı planlıyor.

LG Ev Eğlencesi Bölümü, 2011 yılının aynı dönemine göre faaliyet karını önemli ölçüde artırdı. Premium ürünlerdeki satış artışı ve daha gelişmiş tedarik zinciri sayesinde faaliyet karı bir önceki yıla göre ikiye katlanarak 187.5 milyon dolar oldu. Satışlarda bir önceki yıla göre yüzde 5.8 oranında düşüş olmasına karşın 2012’nin ilk çeyreğine göre yüzde 2.8 oranında arttı. Şirketten yapılan açıklamaya göre LG’nin popüler Cinema 3D TV’leri, 2012’nin ikinci yarısında ilerlemeye devam ederek 3D segmentinde en başarılı marka olma hedefini sürdürecek.

LG Klima ve Enerji Çözümü Bölümü ise faaliyet karını bir önceki yıla göre yüzde 17 oranında artırarak 60.76 milyon dolara ulaştı. Gelirler yüzde 21 artarken Kore’deki klima satışlarında görülen azalma ve gelişmiş ülkelerdeki talep düşüşü nedeniyle 1.28 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şirket, enerji tasarruflu ürünlere odaklanarak karlılığını artırmayı ve ticari klima alanında daha büyük pazar payı elde etmeyi hedefliyor.

LG Beyaz Eşya Bölümü, inovatif ürünler ve uygun maliyetler sayesinde 2012’nin ikinci çeyreğinde faaliyet karını geçen yıla göre üçe katlayarak 143.23 milyon dolara ulaştı. Öte yandan gelirler gelişmekte olan ülkeler sayesinde geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde artış gösterdi ve 2.5 milyar dolara ulaştı. Gelişmiş ülkelerdeki pazar durgunluğuna karşın şirket, 2012’nin ikinci yarısında başarılı sonuçlar elde etmeyi hedefliyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi