Kullandığımız uygulamalar hangi sistem kaynaklarına erişiyor?

Kullandığımız uygulamalar hangi sistem kaynaklarına erişiyor?
Çalışan uygulamalarınızın hangi sistem kaynaklarına eriştiğini görmek istermisiniz?

Çalışan uygulamarı derinlemesine denetlemek için, uygulamanın hangi sistem kaynaklarına (dosyalara, network bağlantılarına v.b.) eriştiğini görmek uygulamalara hakimiyetimizi arttırabilmektedir.

Örneğin bir uygulamayı çalıştırdığımız anda sistemde hangi dosyalardan bilgi alıyor ya da hangi dosyalara kayıt yapıyor gibi bilgilere ulaşmak sistem yöneticileri için bulunmaz bir kolaylık.

Microsoft ücretsiz sunduğu Process Monitor programı tam olarakda bu işi gerçekleştirme. Program açtıktan ve daha sonra programı kullanırken real time olarak size uygulamanın tüm detaylarını göstermekte. Kullanımı ise oldukça basit. Öncelikle programı burdan indirin.

Program tek exe dosyasından oluşuyor ve kuruluma gerek kalmadan çalışıyor. Programı çalıştırdıktan sonra ekrana o anda çalışan tüm uyglamaların ne işlemler yaptığını gösteriyor.

Aşağıdaki ekran görüntüsünden de ön inceleme yapabilirsiniz.

process monitör ile real time sistem analizi

Process Monitr ile filtreleme yaparak sadece istediğiniz uygulamayı inceleme imkanıda bulunmakta.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi