Kriptolu USB ile bilgiler güvende

Kriptolu USB ile bilgiler güvende
USB belleklerdeki bilgilerin korunması için geliştirilen ürünle, USB belleklere kriptolu koruma özelliği kazandırıldı.

Bir teknoloji firması tarafından piyasaya sürülen ürün, son yıllarda kullanımı artan USB belleklere kriptolu olma özelliği kazandırıp, bilgilerin başkaları tarafından ele geçirilmesinin engelliyor.

 

Firmanın Genel Müdürü Cengiz Güler, yaptığı açıklamada, geliştirdikleri ürünün USB belleklere kriptolu olma özelliği kazandırdığını anlattı.

 

Ürünün yüksek seviyede kriptolama yaptığını anlatan Güler, geliştirdikleri ürünün özelliklerini şöyle açıkladı: “Kriptolama yapan ürünümüz, her marka USB bellek ve harddisklere kriptolu olma özelliği kazandırıyor. Kullanımı da oldukça kolay. Önce bilgisayara bellek veya hardiski takıyor sonra geliştirdiğimiz cihazı da diske takıyoruz. Böylece diske gönderilen her türlü bilgi kriptolanarak aktarılıyor. Ayrıca, önemli ve kişisel taşınabilir bilgiler yabancı ellere geçtiği takdirde, üç yanlış parola denemesinden sonra cihazın içindeki şifreleme anahtarı ve parola yok olduğundan taşınabilir bilgilere erişim kesin bir şekilde yasaklanmış ve engellenmiş oluyor.

 

Ürünü, bilginin güvenli bir ortamda taşınması amacıyla geliştirdiklerine dikkati çeken Güler, “Bilginin başkalarının eline geçmemesi için kriptolu bellekler oldukça önemlidir. Ama kriptolu bellekler çok pahalı olduğu için insanlar tercih edemiyor. Kriptolu bir bellek 380 avroya alınabiliyor” diye konuştu.

 

Yüzde 100 yerli olan ve yaklaşık 150 liraya satılan ürün İngiltere, Hollanda, İtalya, Suudi Arabistan, Meksika, Slovakya, Kamerun ve Güney Afrika'ya ihraç edildiği biliniyor. Ayrıca ürün ilk defa CeBİT Hannover fuarında tanıtıldı.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi