Kony 2012

Kony 2012
Sosyal Medya ile bir Savaş suçlusuna karşı savaş...

Bugün Twitter'da çok konuşulan bir konu; 'Kony 2012'. 26 yıldır Afrika'da ailelerinden kaçırdığı çocuklar ile oluşturduğu ordusuyla terör saçmakta. Kampanyanın amacı Kony'i meşhur etmek. Bu sayede herkesin bu vahşetten haberdar olmasını sağlamak.

Kampanya bundan 10 yıl önce küçük bir grup ile başlamışken şu anda yüz binleri aşmış durumda. Bu yıl kampanyayı başarıya ulaştırıp Joseph Kony'i yakalamayı ümit eden grup bir de viral video hazırlamış. Bu video baştan sona kampanyanın gelişimi, Uganda'da yaşayan çocukların acılarını, Joseph Kony'in bilinmezliğinden kaynaklanan sıkıntıları anlatmakta. Videonun sadece ingilizcesi mevcut. Genel olarak videonun amacı; Joseph Kony adında çocukları asker olarak kullanan ve bunun için gerekirse şiddet kullanmaktan kaçınmayan bir savaş suçlusu var.

Kampanya 20 ünlü ve 12 siyasetçi desteğini alarak 2012'yi Kony yılı olarak geçirmeyi planlamakta. Aslında bu çok iyi bir uygulama, bir oyuncu nasıl ünlü oluyorsa ve her davranışı takip ediliyorsa bir diktatör de bilinir olmalı yaptığı her şey insanlara duyrulmalı. 'The Invisible Children/Görünmez Çocuklar' olarak başlayan hareket Afrika'daki çocukların bilinir olması gibi önemli bir sonuç doğurmuş. Bu kampanyanın, büyük başarısındaki en büyük katkı şüphesiz sosyal medyaya ait.

Kampanya için maddi yardımı için buraya tıklayabilirsiniz. Bunun dışında bir de elektronik imza kampanyası var. Buraya tıklayarak elektronik imza kampanyasına katılabilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi