Kızgın Kuşlar dünyayı sallıyor

Kızgın Kuşlar dünyayı sallıyor
Yediden yetmişe herkesin sevgilisi olan Angry Birds, yakında film haline getiriliyor

Akıllı cep telefonları çıktığından beri oyunları da delice seviliyor. Bu oyunlardan biri de Angry Birds yani Kızgın Kuşlar. Angry Birds bugüne kadar 79 ülkede indirilen en popüler oyun ünvanını taşıyor. Geçen ay 500 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Günlük 300 milyon dakika oynanma süresine sahip. Oyuncakları, kitapları, t-shirtleri, kalemleri çıkan bu oyunun filmi de yolda. Peki kızgın, aynı zamanda sevimli yaratıkları dünya neden bu kadar sevdi?

Angry Birds, Fin yazılım şirketi Rovio'nun eseri. Posta gazetesinin haberine göre markanın yöneticisi Peter Vesterbacka geçtiğimiz günlerde Finlandiya'nın bağomsızlığının 94. yılı şerefine Başbakanlık Sarayı'nda verilen davete eşiyle katıldı. Peter Vesterbacka ve eşi Angry Birds'ün dünya çapında ulaştığı başarıdan dolayı ülkenin Cumhurbaşkanı Tarja Halonen'in davetlisi oldu. Belki Vesterbacka çifti ilk çıktığı günlerde Kızgın Kuşlar'ın bu kadar ilgi göreceğini tahmin bile etmemişti. 2009 yılında Apple'ın cep telefonları için geliştirilen oyun kısa sürede internetteki diğer platformlara yayıldı. Facebook, Google Chrome'da oynanabildiği gibi Nokia cep telefonlarında tiryakilerini yarattı.

Telefon ve bilgisayar kullanıcılarının ilgisi sadece oyunla sınırlı kalmıyor. Rovio şirketinin yöneticisi Peter Vesterbacka Bloomberg televizyonuna verdiği röportajda şirketin değerinin 1 milyon dolar civarında olduğunu söyledi. Başarının nedenleri arasında oyunun insanın fiziki özelliklerini çok iyi simüle edebilmesi, gerçekçi ve komik olması, grafik ve platformların iyi kurgulanmasını sayıyor. Her başarılı ürün gibi Kızgın Kuşlar'ın da taklitleri yok değil. Oyuncakları, t-shirtleri her neyse de, Finli şirketi en çok kızdıran Angry Birds'ün Çin'deki oyun parkı. Lisansız park Angry Birds hayranlarından büyük para kazanıyor. Amusement Park'ta oyundaki gibi sapanla domuzlar vuruluyor. Oyunun yakında film haline getirilmesi de söz konusu.

 

Kaynak: Posta   

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi