Kişisel domainimize nasıl ücretsiz mail hesabı açarız?

Kişisel domainimize nasıl ücretsiz mail hesabı açarız?
Kişisel bir domainimiz ya da yeni kurulmuş bir şirketimiz var ise Google'un ücretsiz sunmuş olduğu mail kutusu uygulamasını kullanabilirsiniz.

Kişisel bir domainimiz ya da yeni kurulmuş bir şirketimiz var ise Google'un ücretsiz sunmuş olduğu mail kutusu uygulamasını kullanabilirsiniz. Üstelik bir gmail hesabınız varmış gibi Google'un sunmuş olduğu tüm servislerde de yararlanabilirsini. Hem iOS hem de Android platformu üzerinden de mail hesaplarınıza hızlı ve kolayca erişmekte mümkün. 

Öncelikle bir domaininiz olduğunu varsayarak anlatmaya başlıcam. Eğer domaininiz yoksa bir tane satın almanız gerekmekte.

İlk olarak yapmamız gereken Google'un sunmuş olduğu bu ücretsiz hizmet için domainimizi kayıt etmek. Kayıt adresi için tıklayabilirsiniz.

google apps, google servisleri, ücretsiz mail hesabı

Yukardaki pencere ile karşılaşacaksınız ve kayıt işlemine başlamak için "get started" a basıp işe koyulabilirsiniz. Sonrasında ise aşağıdaki ekran karşınıza gelecek ve sizden domaininizi girmenizi isteyecek. Domaini yazdıktan sonra "Gönder" butonuna basarak aşağısında açılan bilgileri doldurmanız gerekmekte.

google apps, google servisleri, ücretsiz mail hesabı

Gerekli bilgileri doldurduktan sonra ise aşağıdaki ekran resmindeki gibi sözleşmeyi kabul etmeli ve "kabul ediyorum. hesabımı oluştur" düğmesine basmanız gerekmekte.

google apps, google servisleri, ücretsiz mail hesabı

Bu işlemi yaptıktan sonra girdiğiniz alternatif mail hesabınıza hesabınızın oluşturulduğuna dair mail gelecektir. Bu adımdan sonra artık hesabınız üzerinde yapmanız gereken ayarlamaları yapmanız gerekmekte. Hesap oluşturulduktan sonra adım adım neler yapılacağına gelirsek;

Eğer mevcut ekrana gelen sayfayı kapadıysanız ya da benim gibi gmail hesabınız açıkken oturumu kapatıp hesap ayarlarınızı yapmak istemiyorsanız, google.com/a/domainadınız adresinden (örnek olarak google.com/a/domainim.com) farklı bir tarayıcıda açarak hesap ayarlarınızı yapmanız gerekmekte. 

google.com/a/domainadınız adresine gittiğinizde aşağıdaki ekrandaki gibi bir ekran göreceksiniz. Burdan hesabınızı oluştururken girdiğiniz kullanıcı adı ve şifreniz ile oturum açmanız gerekmekte.

google apps, google servisleri, ücretsiz mail hesabı

Giriş yaptıktan sonra artık ayarları yapmaya başlayabiliriz. Öncelikle kaydettiğiniz domainin gerçekten size ait olduğunu onaylamanız gerekmekte.

google apps, google servisleri, ücretsiz mail hesabı

Yukardaki ekran resminde sarı ile vurgulanmış butona basarak işlemlerimize başlayabiliriz. Hesabımızı doğrulamak için (domainin gerçekten bize ait olduğunu doğrulamak) bir kaç farklı yöntem bulunmakta. İstersek direk DNS ayarlarımıza ekleyeceğimiz TXT kaydı ile istersek domainimiz altında özel bir HTML sayfası (google tarafından bu HTML dosyası sunulmakta) ya da sitemizin anasayfasında meta tag'ında google-site-verification kod ekleyerek de bu onaylama sürecini gerçekleştirebiliriz. Benim burda anlayatağım ise bir web sayfanız olmadığını düşünerek ve sadece domaininize ait e-posta hesabı kullanacağınızı düşünerek DNS sunucusuna TXT kaydı ekleme üzerinde olacaktır. (Not: DNS sunucu ile kasıt domaini satın aldığınız yerde kontrol panelinde DNS ayarlarını değiştirmek ya da domaini satın aldığınız şirkete gerekli kaydı ulaştırıp onların yapmasını sağlamak)

google apps, google servisleri, ücretsiz mail hesabı

Yukardaki bahsettiğim gibi DNS'e TXT kaydı oluşturarak doğrulama işlemini yapmaya başlıyoruz. Yukardaki ekranda görüntüsünde gördüğünüz gibi google tarafından TXT kaydının değeri bize verildi. Şimdi bunu domaini aldığımız yerden bu DNS kaydını oluşturmamız gerekmekte. Bu kısmı domainin alındığı yere göre farklılık göstereceği için DNS kaydının nasıl oluşturulduğuna burda değinmeyeceğim. Teknik olarak desteğe ihtiyaç duyan olursa domaini aldığı yerden bu teknik desteği elde edebilir.

DNS kayıt doğrulama yöntemini seçerek doğrulama işlemini gerçekleştirmek biraz zaman alacaktır. DNS sunuculardaki kayıtların diğer DNS sunucularla güncellenmesi gerektiğinden bu süreci beklemelisiniz. 

Doğrulama için hangi adımı seçerseniz seçin domaininz MX kayıtlarını değiştirmeniz gerekmektedir. MX kaydı domaininize ait mail hesaplarına mail gelebilmesi için ve sizin mail gönderebilmeniz için yapmanız gereken DNS kayıt eklemesidir. Bu işlemi eksik ya da yapmadığınız zaman mail gönderip almayı yapamıyor olacaksınız. Yine domaininizi aldığınız yerdeki ayarlar farklı olabiliceğinden bu adımıda görsel olarak anlatmak pek mümkün değil. Aşağıdaki MX kayıtlarını girebiliyorsanız siz giremiyorsanız domaini aldığınız yerden teknik destek alarak MX kayıtlarınızı oluşturabilirsiniz.

 

Priority Mail Server

1 - ASPMX.L.GOOGLE.COM.

5 - ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM.

5 - ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM.

10 - ASPMX2.GOOGLEMAIL.COM.

10 -  ASPMX3.GOOGLEMAIL.COM.

Domaininiz mail alıp göndermeye uygun hale gelmesi için yapacağınız son aşama MX kayıtlarının oluşturulması. Eğer Google Apps'deki yönetim panelinde bu kayıtların ne olduğunu bulmakta zorlanırsanız yukarda tüm kayıtları ekledim. Bu kayıtları eklemeniz yeterli olacaktır.

Eğer doğrulama süreciniz henüz bitmesiyde endişe etmeyin. DNS'de TXT kaydını doğru değerle oluşturmuş iseniz onaylama süreci bir kaç saatte bitecektir. Tabi bu arada MX kayıtlarınızıda yaparak, daha fazla zaman harcamadan direk mail hesaplarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Unutmamız gereken ise domaininizin yönetim paneline her zaman google.com/a/domainadı şeklinde direceğiniz. Eğer sadece mail hesabınızı kontrol etmek istiyorsanız gmail.com üzerinden girip mailhesab-adını[email protected]ınız şeklinde kullanıcı adını ve şifrenizi yazarak maillerinize ulaşabilirsiniz.

Eğer bir Android kullanıcısı iseniz de telefon ya da tabletinize bir google hesabı ekleyerek tüm postalarınızı telefon/tabletinizden kontrol edebilirsiniz. 

Bu hizmetin en büyük avantajı Google servislerinin tamamından ücretsiz olarak sanki bir Gmail kullanıcısı gibi yararnabiliyor olmanız. 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi