İşleri Organize Etmenin Kolay Yolu: Trello

İşleri Organize Etmenin Kolay Yolu: Trello

İster küçük, ister büyük iş ve organizasyonlarınızda olsun yazılım dünyasında size yardımcı olacak bir çok araç bulabilirsiniz. Ancak bu yazıda az bilinen ama ülkemizde de giderek yaygınlaşan, bir iş düzenleme ve organize etme aracı olan Trello'yu tanıtacağız.

Trello Nedir?

Trello, hem iş hem de iş dışındaki organizasyonlarınızda kullanabileceğiniz, oldukça basit arayüzüne karşın üst düzeyde kullanışlılığa sahip, ücretsiz bir organizasyon sitesidir. Tarayıcı dışında IOS ve Android platformundaki başalı uygulamasıyla da iş takibini artırıp ve iletişimin kesilme ihtimalini en aza indiriyor.

Trello Nasıl Kullanılır?

Trello oldukça zengin ve esnek bir yapıdadır. Kullanımı tamamen görselliğe dayalı olduğu için istediğini gibi kişiselleştirebilir ve hemen hemen her detayı düzenleyebilirsiniz. Bu özellik kullanım deneyimde de elbette ki Trello'nun hanesine artı puan olarak yazılabilir.

Yapmanız gereken tek şey siteye girip çok hızlı bir şekilde kaydolmak ve işinizin kartını açmak. Oldukça hızlı bir şekilde kaydolmanıza da elbette Trello'nun sizden gereksiz detaylı bilgi istememesi oldukça etkili. İşinizi belirten kartınızı oluşturduktan sonra o kartın altında işinizin içinde yapılması gereken işleri ayrı ayrı başlıklarla açabilirsiniz. O başlıkların altında da kişilere özel işleri yönlendirebilirsiniz.

Trello'da da tıpkı Twitter'da olduğu gibi mantion sistemi üzerinden iletişim kurulur. İlgili kişiyi karta eklediyseniz direk olarak mantionlayabilir ya da kişinin mailine davetiye dönererek anında karta dahil edebilirsiniz.

İş Kartının İçinde Neler Yapılabiliyor?

Kartların içinde kişilerle iletişim kurabileceğiniz yazı kutusu, işle ilgili dosyaları yükleme, iş süresi belirleme, iş aşamalarını bitenlere tik atabileceğiniz şekilde listeleme, işin önem derecesine göre renklendirme, kartın ilerleyişinde mantion almasanız bile kartı takip edebilme gibi bir çok imkan mevcut. Kartlarla ilgili bir çok düzenlemeyi de "tıkla-düzenle" ya da "tut-sürükle" şeklinde yapabiliyorsunuz.

Trello Gold Nedir?

Site içinde Trello Gold olarak adlandırılan bir satınalma seçeneği var. Aslına bakarsanız herhangi bir harcama yapmadan da siteyi kullanabilir ve işlerinizi yürütebilirsiniz. Gold seçeneği, arkaplan değiştirme, emoji kullanma gibi daha kişiselleştirmeye yönelik ve makyaj diyebileceğimiz fazladan özellikler için sunulmuş.

Önemli olarak değerlendirilebilecek tek fark kart içine yükleyeceğiniz dosya boyutunun 10 mb'ı geçemiyor olması. Trello Gold seçeneğiyle bu sınır 250 mb'ye kadar çıkabiliyor. Ancak herhangi bir ücret ödemeden de çeşitli bulut hizmetleri kullanılarak bu kısıtlamanın üstesinden gelinebilir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi