IPv6 kullanımı başladı

IPv6 kullanımı başladı
IPv4 ile sınırlı sayıdaki IP'nin yetersiz kalması üzerine geliştirilen IPv6 hizmete sunuldu.

06.06.2012'yi Dünya IPv6 günü ilan ederek IPv6 nın kullanımına resmen başlanmış oldu. Şimdiye kadar kullandığımız IPv4, yaklaşık 4.3 milyar IP adresine izin veriyordu. 6 Haziran'daki açılışla beraber bu sayı, 2^128'e çıkacak (340 trilyon kere trilyon kere trilyon farklı adet farklı IP). Bunun anlamı, bu denli bir yükseltmeye muhtemelen bir daha ihtiyaç duymayacak olmamız.

Geçen yıl IP adreslerini dağıtan Internet Assigned Numbers Authority'nin elindeki IP adresleri bitmişti. Bu nedenle internet kullanıcıları aynı IP'yi paylaşarak bağlantı kurmak zorunda kalmıştı. IPv6 ile bu sorun ortadan tamamen kalkacak.

Yeni teknolojinin yazılımsal ve donanımsal olarak desteklenmesi gerekiyor. Akla ilk gelen sorulardan biri Windows XP ye desteğini çeken Microsoftun IPv6 yı desteklemeyen bu sürümü için yazılım desteği sunup sunmayacak olması.

Windows 7'de IPv6 desteği var. IPv6 ayarlarınızı test etmek için bu adresten bilgi alabilirsiniz. http://test-ipv6.com/ 

IPv6 ile ilgili detayları IPv6 Nedir? adlı makalemizde bulabilirsiniz.

Google'ın hazırladığı IPv6 ile ilgili detayları bu videoda bulmanız mümkün.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi