IPTV ve geleceği

IPTV ve geleceği
İnternetin popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri kişilere verdiği özgürlüktür.

İnternetin popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri kişilere verdiği özgürlüktür. Dileyen dilediğini istediği zaman seyretme, dinleme ya da okuma özgürlüğüne sahiptir. IPTV’ nin amaca temel olarak aslında bu ilke üzerinde oturmaktadır.  Dileyen izleyici tercih ettiği medya kaynağına istediği zaman ulaşabilmesinin önünün açılması IPTV ve benzeri teknolojiler ile mümkün olabilmektedir.

Klasik televizyon yayıncılığında insanlar belirli saatler ya da belirli günlerde ancak yayınları izleyebilmekteyken, IPTV ile insanların medya kaynaklarına ulaşmadaki bu kısıtlaması ortadan kalkacaktır. Ülkemizde de 2010 yılından beri TTnet tarafından sunulan Tivibu hizmeti de IPTV teknoloji ile kullanıcılara sinema ve televizyon kanallarını istedikleri zaman ister canlı isterlerse de geçmiş yayınları izleyebilme imkanı sunmakta. Benzer bir yapı Digitürk’ de de bulunmakta fakat Tivibu’nun Digitürk’ten farkı yayın bakır kablolar üzerinden kullanıcılarına sunması. Tivibu ile kullanıcılar hem internet hizmeti hem de IPTV hizmetini aynı kablo (telefon hattı) üzerinden alabilmektedirler. TTNET tarafından sunulan decoder (Bir uydu alıcısı gibi düşünülebilir. Farkı ise bakır kablo üzerinden gelen IPTV sinyallerini dönüştürüp televizyona aktarabilmektedir.) vasıtasıyla yayınları evlere kadar götürebilmektedir.

Türkiye’deki durumdan kısaca söz ettikten sonra neden IPTV teknolojisinin gelecek medyacılık anlayışı açısından önemli olduğu üzerinde durmak istiyorum.

IPTV’ nin önemini birkaç örnek ile açıklamak daha isabetli olacaktır. Çok fazla teknik ayrıntı üzerinde durup bu teknolojinin hayatımızda ki etkilerinin izahından uzaklaşmamak gerek.

Sürekli takip ettiğimiz bir dizi ya da izlemeyi çok istediğimiz bir program olduğunu ve yayın saatinde televizyon başında olup da izleyemeceğimizi düşünelim. IPTV gibi teknoloji ile artık biz yayınların değil yayınlar bizim istediğimiz saate uygun hale gelmiş olacak. İstediğimiz yayını istediğimiz saatte izleyebiliyor olacağız. Tabi burada youtube gibi video paylaşım sitelerinden ya da yayınları kaydedip internette yayınlayan internet sitelerinden bahsetmiyorum. Yasal olarak yayın izni alınmış yayınlardan bahsetmekteyim. Diğer alternatif kanalların bir çok telif haklarına pek dikkat ederek internetten yayın yaptıklarını söylemek pek mümkün değil. Bu tür kanallar eğer ülkelerden erişim yasağı almadıkça, telif haklarının sorun olmadığı ülkeler üzerinden yayın yapıp telif hakları ile başları pek sıkıntıya girmiyor.

Geleceğin medyacılık anlayışında artık kısıtlama olmayacak. İnsanlar dilediğini dilediği zaman erişebilme imkanını sahip olacak. Burada diğer önemli olan konu ise içeriklerin temin edilebilmesi. Yayıncı kuruluşlarla anlaşmalar yapıp yayınların dijital ortamdan kullanıcılara aktarılması maalesef Türkiye’de pek ulaşılabilir bir durumda değil. Gelişmiş ülkelerde içeriklerin internet üzerinden yayınlanması oldukça gelişmiş durumda. Netflix, hulu, BBC iPlayer servisler ile bu servisleri kullanan kullanıcılar oldukça zengin içeriklere diledikleri zaman ulaşabilmektedirler. Ülkemizde ise daha emekleme aşamasında olan bu servisler gelecekte uydu, kablo tv ya da karasal yayınlar karşısında güçlenecekleri aşikar.

Ülkemizde bant genişliklerin artmasıyla sunulan hizmet çeşitliği ve kalitesi de aynı oranda artacaktır. Eğer her eve bir fiber bağlantı taşıyabilirsek tüm internet, telefon, televizyon, radyo gibi hizmetleri tek kablo üzerinden alabileceğiz. Yüksek çözünürlüklü yayınları sorunsuz bir şekilde televizyonlarımızdan izleyebileceğiz ve tek ihtiyacımız bir IPTV decoderi olacaktır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi