iPhone'u olanlar takipte!

iPhone'u olanlar takipte!
Apple'ın geçtiğimiz ay çıkardığı yeni işletim sistemi iOS 6 ile birlikte iPhone kullanıcıları takibe alındı.

Hedefe yönelik reklam yapmak isteyen şirketlerin, iOS 6 ile UDID adı verilen ve her Apple ürünü için tek olan seri numarası üzerinden mobil cihaz verisini takip edebildiği belirlendi.

 

 

Business Insider'ın haberine göre Apple, iOS 6 işletim sistemiyle reklam verenler için kimlik niteliğindeki IFA adı verilen yeni takip teknolojiye geçti.

 

 

iPhone'da bir uygulama açıldığında veya yine iPhone üzerinden internette arama yapıldığında çalışan bu teknoloji, kulllanıcının ziyaret ettiği sitenin bilgisini reklam verene iletiyor. Çerez gibi çalışan IFA teknolojisi ile reklam verenler hangi iPhone kullanıcısının internette neti aradığını veya ne ile ilgilendiğini öğrenip, hedef kitlesini daha net bir şekilde belirleyebiliyor.

 

 

REKLAM VERENİ CEPTE TAŞIYORUZ


Eğer mobil internette sık sık otomobil ile ilgili aramalar yapıyorsanız, bu izleme teknolojisi sizin bu ilginizi reklam verenlere iletiyor ve siz iPhone'unuzda daha fazla otomobil reklamı görmeye başlıyorsunuz. Veya tatille ilgili aramalar yapıyorsanız, birden e-posta hesabınıza daha sık havayolu şirketleri ve tur paketleriyle ilgili e-postalar gelmeye başlayabiliyor. IFA benzeri izleme teknolojileri yeni veya sadece iPhone'a özel değil; e-posta ve Facebook gibi sosyal ağlar başta olmak üzere internette oturum açılarak girilen her hesap kullanıcının izini takibe alıyor. Ancak, Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 6 ile birlikte "yüklü/açık" olarak kullanıcıya sunulması, milyonlarca kullanıcının bu teknolojiden habersiz reklam verenleri cebinde taşıması anlamına geliyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi