iPhone / iOS için Ücretsiz ve Reklamsız Bir Media Player: PlayerXtreme HD

iPhone / iOS için Ücretsiz ve Reklamsız Bir Media Player: PlayerXtreme HD
iPhone / iOS için Ücretsiz ve Reklamsız Bir Media Player: PlayerXtreme HD
Mobil teknolojide tercihini iOS'tan kullanmış kişilerin kullanıcı deneyimi olarak yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri, her ne kadar bu güvenlik adına önemli olsa da, dosya aktarımı. Ancak yinede diğer avantajlarını göz önünde bulundurarak bunu göze almış kullanıcıların bir adım ötedeki sıkıntısı aktardıkları dosyayı sağlıklı bir şekilde izleyebilmek.
 
App Store'a uygulama koymak için çeşitli bürokratik ve çetin süreçlerden geçmek gerektiği için, uygulama çeşitliliği ne kadar fazla olsa bile, bazı noktalarda var olan uygulamalara mahkum olmak durumunda kalıyoruz. Özellikle video konusunda ne iOS'un kendi çözümleri ne de diğer uygulamalar çeşitli aksaklılara sebep olmalarından dolayı oldukça sıkıntılı zamanlar yaşatabiliyorlar.
 
Bu incelemede videoyu ön plana alarak, media oynatma konusundaki sıkıntıları geride bırakacağımız bir uygulamayı tanıtacağız: PlayerXtreme HD.
 
Öncelikle kişisel deneyimimden örnek vereyim. iPod Touch 4 ile birlikte ilk iOS deneyimimi yaşarken o zamandan beri süre gelen mobilde video izleme alışkanlığım bu konuda çeşitli uygulamaları denemek durumunda bıraktı beni. Oplayer'la birlikte bu konudaki birçok sorunumu halletmiş ve uzun zaman da kullanmıştım. Oplayer'ın en büyük sıkıntısı ise videonun tepesinde beliren ve birçok uygulamada karşılaşıp sinirlerimizi bozan reklamlar. İlk başlarda sadece interneti kapatarak bu reklamların açılmasına engel olabiliyorduk. Ancak sonraki gelen güncellemelerle birlikte gördük ki interneti kapatsak bile reklam gidiyor ancak reklam boyutların gri bir kutucuk beliriyor. Uygulamaların, reklamı menüye eklemek yerine bu şekilde kullanıcı deneyimi baltalayarak reklamsız pro versiyon satma hevesini anlamış değilim. Bu konuda ne derece başarılılar ondan da şüpheliyim.
 
Bir süre bu şekilde tahammül etsem de en nihayetinde yeni bir arayışa giriştim ve bir kaç yeni uygulama denedikten sonra çok bilinmeyen ama çok daha kaliteli olan PlayerXtreme'i keşfettim.
 
PlayerXtreme'i ilk indirirken uygulama içi satınalma sunar ibaresini gördüm. Yine de deneyip benim ihtiyacımı nereye kadar karşılayacak ve kusurları idare edilebilir mi görmek istedim. İlk ve en önemli sıkıntıyı altyazılı video izlemeye çalışırken yaşadım. Benden Pro versiyona geçmemi istiyordu. Tam umudumu kaybetmiştim ki Pro versiyon için istediği tek şeyin uygulamanın App Store sayfasına gidip yorum yapmak olduğunu gördüm. Go Pro Version'a tıkladıktan sonra App Store sayfasına gidiyorsunuz, yorum yapın ya da yapmayın, uygulamaya tekrar döndüğünüzde yorum yapıp yapmadığınızı soruyor. "Evet" dediğinizde artık Pro versiyona sahip olmuş oluyorsunuz.
 
Gelelim kullanım deneyimine ve artılarına. 
 
  • PlayerXtreme'de ilk ilgimi çeken şey Oplayer'a kıyasla dikkat çekecek şekilde hızlı çalışması.Açılma,menü arası geçişler, video ileri-geri sarma vb deneyimlerde oldukça iyi denilebilir. Uygulamayı ilk kullandığım cihaz iPhone 4'tü ve artık güncellemeden sonra yavaşlayan 4'lerde bir şeylerin seri çalışması artık dikkat çekiyor. 
  • En önemli ve en güzel özelliği reklamsız ve ücretsiz olması.
  • Arayüzü oldukça sade ve şık tasarlanmış.
  • Gereksiz ayrıntılar ve ayarlara yer verilmemiş.
  • Sadece uygulamaya attığınız dosyaları değil, telefonda olan diğer materyalleri de kullanma imanı sunuyor. Müzik, resim ya da video.
  • Bana en enteresan gelen özelliği ise, henüz ses, dosya uzantısı yada altyazı gibi konularda ben sıkıntı yaşamadım ancak eğer sıkıntı yaşarsanız, PlayerXtreme'e attığınız dosyayı başka bir uygulamada görüntüleme gibi bir seçeneğiniz var. Sadece deneme amaçlı kullansam da; PlayerXtreme'deki dosyayı cihazımda hala kurulu olan Oplayer'da oynatmak iOS için enteresan bir deneyimdi diyebilirim.

 

Yolda uzun zaman geçiren ve media konusunda aktif bir mobil kullanıcı olan biri olarak PlayerXtreme'i bu konuda çıtayı benim için oldukça yukarıya taşımış durumda.
 
Siz de deneyimlerinizi ve kendi alternatiflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi