iPhone ilk sırada, Samsung yükselişte

iPhone ilk sırada, Samsung yükselişte
Yeni bir telefon almak isteyenlerin ilk hayali yine iPhone oldu.

ChangeWave firmasının yaptığı tüketici davranışları araştırması, iPhone'un, önümüzdeki 90 gün içinde akıllı telefon almayı planlayan olası müşterilerin ilk tercihi olmaya devam ettiğini gösteriyor: 4.000 kişinin katıldığı araştırmada katılımcıların yüzde 50'si iPhone almayı planladığını belirtmiş. Ama bu her şeyin Apple'ın istediği gibi gittiği anlamına gelmiyor. Geçen yılın son çeyreğinde yapılan araştırmada aynı soruya katılımcıların yüzde 71'i iPhone cevabını vermişti.

 

Araştırma ayrıca Apple'a olan ilginin düştüğü dönemde Samsung akıllı telefonlara olan ilginin arttığını gösteriyor. Rapora göre, aynı zaman aralığında Samsung akıllı telefon almayı düşündüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 13'ten yüzde 21'e fırlamış. Firma yetkilisi Paul Carton yaptığı açıklamada, özellikle Galaxy Note 2 modeline büyük ilgi olduğunu, 2013 yılında büyük ekranlı akıllı telefonların sektöre hakim olmasını beklediklerini belirtiyor. Araştırmada kullanıcılara, hangi tür ekranları tercih ettikleri de sorulmuş. Katılımcıların dörtte birinden fazlası "5 inç ya da daha büyük" cevabını vermiş.

 

Araştırmada ayrıca kullanıcıların işletim sistemi ve cihaz memnuniyeti de sorulmuş. Apple kullanıcılarının yüzde 71'i, iOS işletim sisteminden memnun olduğunu belirtirken, yüzde 53 memnuniyet oranıyla Windows Phone ikinci sırada yer alıyor. Android işletim sistemiyse yüzde 48 memnuniyet oranıyla ancak üçüncü olabilmiş.

 

iPhone kullanıcılarının yüzde 70'i cihazdan memnun olduklarını belirtiyor. iPhone'u yüzde 56'yla Nokia, yüzde 55'le Samsung takip ediyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi