iPhone 5 Türkiye'de ne kadar sattı!

iPhone 5 Türkiye'de ne kadar sattı!
iPhone 5 Türkiye'de ne kadar sattı!ABD’li Apple’ın son model cep telefonu iPhone 5, piyasaya çıktığı tüm pazarlarda rekor üstüne rekor kırıyor.

Geçen cuma günü Türkiye’de pazara çıkan iPhone 5’in Çin pazarına girişi firmanın hedeflerini bir anda yukarı çekerken, Turkcell, Vodafone ve Avea’nın satışları da önemli hacimleri yakaladı.

 

İlk 3 gününde Çin’de 2 milyon adetlik satış rakamına ulaşan Apple, Çin pazarında bugüne kadarki en güçlü iPhone satışının altına imza attı. Çin, Apple için ABD’nin ardından ikinci büyük pazar konumunda bulunuyor. Türkiye’nin de bu üç gün içinde üç operatör kanalıyla 50 binlik satış rakamını yakaladığı belirtiliyor.

  

iPhone 5 telefonların satışa çıkmasının etkisiyle perşembeyi cumaya bağayan gece itibariyle Türkiye’de cep telefonu operatörlerinin önünde kuyruklar oluşmuştu.

 

Türkiye’de kontratlı paketler üzerinden 18 ay, 24 ay gibi sürelerle konuşma ve internet paketleriyle birlikte satılan iPhone’ların fiyatı 2.600 TL’den başlayıp, paket büyüklüğüne göre 5 bin TL seviyesine kadar çıkıyor. Operatörlerin en büyük talebi giriş seviyesindeki paketlere aldığı ifade edilerken, üç operatörün de yeni sipariş verdiği ancak Apple’ın stratejisi gereği ABD’deki merkezden onay beklediği bildiriliyor.

 

İlk 3 günlük satışlar

 

 ABD 5 milyon adet

 Çin 2 milyon adet

 Türkiye 50 bin adet

 

ABD’li Apple’ın en gelişmiş telefonu

 

 iPhone 4S’ten daha ince ve daha hafif olan iPhone 5, 7.6 milimetre kalınlığında.

 Yeni telefon iPhone 4S’ten yüzde 18 daha ince ve 112 gramlık ağırlığıyla yüzde 20 daha hafif.

 iPhone 5, A6 adlı yeni bir çipe sahip. A5 işlemcinin yerini alan bu çiple yeni telefondaki grafikler iki kat hızlı işlenecek.

 Dolu bataryayla 8 saat boyunca konuşmak mümkün. Telefonun bataryası stand - by’da ise 225 saat dayanacak.

 iPhone 4S’te olduğu gibi 8 megapiksel olan fotoğraf makinesi düşük ışıkta ve hızlı görüntüleri de yakalamak üzere tasarlandı. Ayrıca yeni kamera yüzleri tanıyacak, yüksek çözünürlüklü panaromik fotoğraflar çekebilecek.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi