iPhone 5 piyasaya çıkış tarihi duyuruldu

iPhone 5 piyasaya çıkış tarihi duyuruldu
Son günlerde sızıntılarıyla çok kez anılan iPhone 5'in tanıtımı muhtemelen 12 Eylül'de gerçekleşecek.

Dün Apple’ın Çin’deki üretim ortakları tarafından üretildiği söylenen bir iPhone’un resimleri internete sızmıştı. Daha önce görülen tek tek parça sızıntılarının aksine montajı tamamlanmış olan bu cihaz, yeni iPhone’a dair söylentileri bir kat daha güçlendirdi. Bu resimlerle birlikte iPhone’un yakında piyasada olacağını düşünenlerin sayısı da arttı.

 

Tam da bu sızıntının üzerine birkaç farklı kaynak, yeni iPhone’un çıkış tarihine dair iddialarla ortaya çıktı. Önce Apple odaklı internet sitesi iMore, ardından da firmalara yakınlığıyla tanınan AllThingsD bu konuda duyumlar aldıklarını açıkladı. İki sitenin de doğruladığı söylentiye göre Apple, 12 Eylül’de bir donanım etkinliği düzenlemeyi planlıyor. Bu etkinlikte en az 1 ya da daha fazla donanım ürününün tanıtılması bekleniyor. Elbette geçtiğimiz yıl bu tarihlerde iPhone 4S’in tanıtıldığını düşünürsek akla ilk gelen iPhone 5 oluyor. Fakat iPhone 5′in yanında 7 inç ekranlı iPad Mini’nin gelebileceğini söyleyenler de var.

 

iMore ve AllThingsD ayrıca 12 Eylül’de tanıtılacak olan cihazın 21 Eylül’de satışa sunulacağını söylüyor. Bu durumda Apple’ın birkaç gün süreyle önsipariş toplayacağını söyleyebiliriz.

 

Yeni iPhone'un daha geniş bir ekrana ve daha ince bir gövdeye sahip olacağını yazan site, iPhone5'in kablosuz özelliklerinin de daha gelişmiş olacağını belirtti.2010 yılında piyasaya çıkan iPhone 4'ten beri telefon tasarımını değiştirmeyen Apple, yaklaşık 220 milyar dolarlık akıllı telefon pazarından aldığı payı daha da artırmak niyetinde. 562 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en değerli teknoloji şirketi olan Apple'ın 3.çeyrek dönem sonuçları iPhone 5'in piyasaya çıkışı öncesi iPhone satışlarının duraklamasıyla beklentilerin altında kalmıştı.

 

Reuters, 12 Eylül tarihinin değişebileceğini de vurguluyor. Bunun nedeni Apple'ın IFA 2012'de rakiplerinin ne gibi ürünler tanıtacağını takip etmesi ve buna göre plan yapması olarak gösteriliyor. Hakkında birçok söylenti çıkan "iPad Mini" hakkında ise hala somut bir veri bulunmuyor, dolayısıyla cihazın gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği bile henüz belli değil.

 

Tüm bunlar neticesinde iPhone 5'in çıkış tarihi hakkında bilgiler netleşmeye başlasa da yeni iPhone’un özellikleri çok net değil. Şimdiye kadar ortaya çıkan resimler daha ince ve daha büyük ekranlı bir cihaza işaret ediyor.

Apple iPhone 5 bu mu olacak?

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi