iPhone 5 Lytro Camera ile yeni fotoğraf teknolojisini kullanarak farkını gösterecek

iPhone 5 Lytro Camera ile yeni fotoğraf teknolojisini kullanarak farkını gösterecek
Steve Jobs son aylarında, Lytronun kurucusu Ren Ng ile görüştü ve bu teknolojinin Apple ürünlerine nasıl uyarlanabileceği üzerine konuştu.

Apple'dan her zaman olduğu gibi kalitesi ve farkı ile kendisini göstereceğinin sinyalleri gelmeye başladı. Yeni iPhone'da kullanacağı kameranın neler yapabildiğine inanamayacaksınız. 

Lytro kameraların farkı, ışık-alanı yakalıyor olmaları. Bu sayede asla bulanık fotoğraflar elde etmiyorsunuz, üstelik fotoğrafı çektikten sonra bile kameranın açısını değiştirebiliyorsunuz! Fotoğraf çekiliyor ve özel mercekler sayesinde ışık alanı kaydediliyor, daha sonra istenirse farklı noktalara odaklanmak mümkün. Kamera özel algoritmalar kullanarak kamera bu fotoğrafı daha sağdan yada soldan çekseydi nasıl bir görüntü çıkardı bunu hesaplayıp, o fotoğrafı oluşturabiliyor. Üstelik odaklanma derdi olmadığı için neredeyse anında yeni bir fotoğraf çekilebiliyor.

Lytro kameraların Özelliklerini daha yakından inceleyelim.

1. Önce fotoğrafı çekip odaklanmayı sonra ayarlayabiliyorsunuz. (buna gerçekten ihtiyacımız vardı :)

2. Sonradan odaklama yapabildiğimiz için daha gerçeğe yakın fotoğraflar çekebiliyoruz ön plandaki ve arka plandaki 2 nesneyede odaklanabiliyor (bunu yazılımla yapıyor)

3. Fotoğrafı farklı açılardan çekebiliyor. Lytro kameraların farkı, ışık-alanı yakalıyor olmaları. Bu sayede asla bulanık fotoğraflar elde etmiyorsunuz, üstelik fotoğrafı çektikten sonra bile kameranın açısını değiştirebiliyorsunuz! Fotoğraf çekiliyor ve özel mercekler sayesinde ışık alanı kaydediliyor, daha sonra istenirse farklı noktalara odaklanmak mümkün

4. Farklı noktalara odaklanabilme sayesinde bir fotoğraf içinde bir kaç arka plan oluşturabilirsiniz.

Apple'ın beklentilerimizin üzerine çıkacak yeni iPhone 5'i bir an önce üretmesi için sabırsızlıkla bekliyorum.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi