iPhone 5 almadan önce bunlara dikkat!

iPhone 5 almadan önce bunlara dikkat!
iPhone 5'in getirdiği yenilikler, değişmeyen özellikler ve müşteri için olumsuz etki yaratacak özellikleri sizler için analiz ettik.

iPhone 5 almadan önce bilmeniz gerekenler

 

Tasarım:

Apple 2007 yılında çıkardığı ilk iPhone'dan sonra ilk kez ekran boyutunda değişiklige gitti. Bir önceki model olan iPhone 4'ün 3,5 inçlik ekranı iPhone 5 ile birlikte 4 inçe yükseltildi. Yine de büyük ekran seven kullanıcıları 4,8 inçlik ekranıyla Samsung Galaxy S3 daha fazla tatmin edecek gibi görünüyor.

Apple'ın ekran büyütme kararıyla gelen en önemli sorun ise App Store'da bulunan milyonlarca uygulamanın bu boyutla uyumlu bir hale getirilmesini beklemek olacak gibi görünüyor. Zira uyumlu olmayan uygulamalar için Apple'ın getirebildiği tek çözüm, uygulamaları ekranda ortalamak ve dış kesimleri gri bir renkle doldurmak.

Akıllı telefonlarda ağırlık sevmeyenler ise iPhone 5'in 112 gram olmasına sevinecek gibi görünüyor. Çünkü önceden çıkan iPhone 4, 140 gram, Samsung Galaxy S3 ise 133 gramdı.

 

İşlemci:

iPhone 5'in duyurulmasıyla birlikte en dikkat çekici özellik ilk kez kullanılacak olan A6 işlemci olmuştu. Önceki modelinde çift çekirdekli A5 işlemci kullanan Apple, yeni modelinde kullandığı A6 çip ile iki kat daha fazla hızlı işlem yapabilecek, iki kat daha fazla grafik performansı sağlayacak ve iki kat daha hızlı internette gezilebilecek. Tüm bunların yanında A6 işlemci fiziksel olarak A5'in yarısı.

 

Hafıza:

Yeni iPhone'la birlikte daha yüksek hafıza boyutu geleceğini düşünenler hayal kırıklığı yaşadı.

iPhone 5, önceki model olan iPhone 4S ile tamamen aynı saklama alanı seçeneklerine sahip. Apple, 16 GB, 32 GB ve 64 GB seçeneklerinden iPhone 5'te de vazgeçmedi.

Öte yandan aynı hafıza seçeneklerine sahip Samsung Galaxy S3'te MicroSD kartlar aracılığıyla saklama alanı artırılabilirken, iPhone 5'te boyut artırma gibi bir seçenek bulunmuyor.

 

Kamera:

Apple'ın iPhone 5'te dokunmadığı özelliklerden birisi de kameranın megapiksel boyutu. iPhone 4S'te 8 megapiksel olan kamera, iPhone 5'te de kullanılacak.

Her ne kadar megapikselleri aynı olsada yeni kamera fiziksel olarak daha küçük, yüzde 40 daha hızlı çekim yapabiliyor ve dinamik düşük ışık moduna sahip.

 

İşletim Sistemi:

Yeni iPhone'un en az işlemci kadar dikkat çeken bir diğer özelliği ise İOS 6 işletim sistemine sahip olacak olması. Yeni İOS'un derinlemesine bir incelemesi henüz yapılmasa da Apple 200 yeni özelliğin iPhone 5 kullanıcılarını beklediğini duyurdu.

Öte yandan İOS 6 işletim sisteminin 19 Eylül'den itibaren iPad ve diğer iPhone modellerinde de kullanılabileceği Apple tarafından duyuruldu.

 

Lightening Girişi:

Apple'ın iPhone 5 lansmanında duyurduğu bir diğer yenilik olan 9-pinlik Lightning bağlantısıydı. Yeni dock girişi radikal bir yenilik olmasının yanı sıra belki de iPhone 5'in en çok tartışılan özelliği oldu.

Çünkü Apple tarafından yapılan bir açıklamada Lightning bağlantı tipini eski tip 30 pin bağlantıya çeviren aparatın, kesinlikle ses ve video çıkışını desteklemediği belirtildi. Bir başka deyişle sahip olduğunuz tüm yan iPhone ürünlerine dönüştürücü kullansanız dahi docklardan ses iletimi sağlanamayacak.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi