iOS 6′da YouTube Artık Yok

 iOS 6′da YouTube Artık Yok
YouTube artık iPhone'larda olmayacak

Apple birkaç ay önce kendi uygulamasını geliştireceğini belirterek iOS 6'dan Google Maps'i çıkardığını açıklamıştı.  Şimdi ise bir başka Google uygulamasının iOS 6'dan çıkarılacağı haberi geldi.

 

Google Anroid işletim sistemini ürettiğinden beri Apple ile arasında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Apple'ın kendi oluşturduğu orijinal uygulamalardan biri olan YouTube bugüne kadar iPhone telefonlarının demirbaş aplikasyonlarından biri olmuştu. Lakin iOS 6 işletim sisteminin beta olarak kullanım açılan sürümünde yer almaması pek çok dedikoduyu beraberinde getirdi.

 

Önce, Google Maps'i ve Google Search'ü iOS sisteminden çıkaran Apple, yeni işletim sisteminde YouTube uygulamasını da kaldırınca pek çok kişi bunun Google ile arasındaki rekabetin bir sonucu olarak yorumladı.

 

Apple kullanıcıları mobil web üzerinden YouTube videoları hala izleyebiliyor ancak alınan bu karardan sonra Google iPhone, iPad ve iPod Touch sistemlerinde yer alabilmek için yeni bir uygulama geliştirmek zorunda kalacak.

 

İlginç olan her ne kadar Apple kendi oluşturduğu nadir orijinal uygulamalardan olan YouTube'dan vazgeçse de isteyen kullanıcı App Store'da sunulmak üzere bir YouTube uygulaması geliştirebilir, bu yönde bir engelleme yok. Sonuçta Google'ın açık API'si ile herhangi bir kişi başarılı bir Youtube uygulaması geliştirip App Store'a yükeleyebilir.

 

Apple'dan gelen haberler arasında IOS 5'e kadar hazır bir şekilde cihazın içinde gelen YouTube uygulamasının, lisansı bittiği gerekçesiyle IOS 6'da yer almayacağı sebebi bulunuyor. Google tarafı ise bu gelişmeden memnun görünüyor çünkü Apple'ın oluşturduğu uygulamada YouTube'da yer alan reklamlara yer verilmezken şimdi bir üçüncü parti tarafından hazırlanabilecek yeni versiyonda reklamlarda yer alıp Google'ın kazancına gelir katabilir.

 

Söz konusu durumun iOS 6 için geçerli olduğunu ve iOS 5 sürümlü cihazlarda YouTube uygulamasının kaldırılmayacağını da son olarak ekleyelim.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi