iOS 5.1.1 için ‘jailbreak’ sonunda çıktı

iOS 5.1.1 için ‘jailbreak’ sonunda çıktı
Birçok iPhone, iPod, iPod Touch kullanıcısın uzun zamandır beklediği an geldi.

Chronic Dev Team, bugün kullanıcılara iOS cihazlarında en son versiyonu iOS 5.1.1 için ‘jailbreak’ özelliği sağlayan Absinthe 2.0 yazılımının çıktığını duyurdu. Hatırlatmakta fayda var, üçüncü nesil iPad de iOS 5.1.1 kullanıyor.

Peki jailbreak nedir? Kısaca açıklayayım. Türkçe tam karşılığı olmayan bir sözcük, bakarsanız da ‘firar’ anlamına geldiğini görürsünüz. Jailbreak aslında tamamen Apple’ın kendi teknolojisini sadece kendisinin bilmesi ve diğer yazılımlarla veya donanımlarla hiçbir şekilde hiçbir şey paylaşmak istememesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Şirket olarak böyle bir yola başvurmaları haliyle müşteriyi de bazen çileden çıkaracak duruma getiriyor.

Öyle bir zaman oluyor ki PC’den bir şey göndereceğiniz zaman programını kurmak zorundasınız, veya arkadaşınızın telefonundan bir şey göndermek istediğinizde email atmak zorunda kalıyorsunuz gibi. İşte bu sebeplerle jailbreak, iOS cihazlarda ortaya çıktı.

Ayrıca şunları söyleyeyim, jailbreak cihazın garantisini sona erdirmiyor. Ama iOS  yeni güncelleme yaptığında, cihazı güncellerseniz, yeni sürümün jailbreak’i için beklemek zorunda kalırsınız.

jailbreak_techAbsinthe 2.0, bağımsız(untethered) bir jailbreak üretmiş üstelik. Yani cihazı açıp kapadığınızda tekrar bilgisayara bağlamanıza gerek yok. Bir kere yapmanız yeterli.

Absinthe 2.0, iOS 5.1.1 sürümünü içeren iPhone 3GS dahil üçüncü ve dördüncü nesil cihazları ve iPod’ları jailbreak yapabiliyor, ayrıca 16 GB iPad 2 dahil tüm iPad’leri.

Dikkat etmeniz gereken şey, jailbreak yapacağınız cihazın iOS 5.1.1 sürümünü kullanıyor olması.

Jailbreak’i kurmak kolay.

1. Cihazı kablo ile PC’ye bağlayın, iTunes’u yedekleyin(sağ tıklayıp cihazı seçerek yedeklemeye basın).

2. Yedekleme tamamlanınca, (ayarlar > genel > reset > tüm içerik ve ayarları sil) diyerek cihazı kaldırın.

3. Absinthe 2.0 kurun.

4. Jailbreak deyin ve bekleyin.

5. Jailbreak tamamlanınca, iTunes’a geri dönün ve yedeklemenizi tekrar yükleyin. Cihazlar menüsünden cihazınızın adına sağ tıklayın ve yedeklemeyi geri yükle deyin, ve en son yedeklemeyi seçin.

Buradan Absinthe 2.0 için indirme linklerine ulaşabilirsiniz:

Windows (XP/Vista/7)

OS X(10.5 Leopard/10.6 Snow Leopard/10.7 Lion)

Linux(x86/x64)

Eğer cihazınızı bağımlı(tethered) özellikle jailbreak yaptırmış iseniz, Rocky Racoon 5.1.1 bağımsız jailbreak ile düzeltebilirsiniz, o da Cydia’da mevcut.


Resimli anlatıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi