İnternette En Uygun Fiyatı Bulma Rehberi

İnternette En Uygun Fiyatı Bulma Rehberi
Paranız cebinizde kalsın.

Ne yazık ki hepimiz herhangi bir ihtiyacımızı tedarik edeciğimiz zaman en yakın mağazaya gidip etikete bakmadan alıp çıkacak kadar zengin ya da rahat değiliz. Hem neden daha uygunu varken fazladan para ödeyelim ki. İnternet siteleri uygun fiyata alma ve fiyat araştırma konusunda çok avantaj sunmakta ancak internet siteleri arasındaki fiyat farkları iki katına kadar çıkabilmekte.

Bu yazımızda aradığınız ürünle ilgili en uygun fiyatı bulmanızda size yardımcı olmaya çalışacağız. En azından dikkat etmeniz gereken bazı hususlar konusunda belki bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olabiliriz.

1- Arama Motorlarındaki Linkleri Tarayın

arama-motorlari.png

Bu madde biraz şaka gibi gelebilir ama aradığınız ürünle ilgili sadece arama motorunda arama yapıp ilk linke tıklamak bazen aradığınız ürünün fiyatı konusunda sizi yanıltabilir. Bu yöntem belki uygun fiyat bulmada biraz ilkel bir yöntem ancak en azından aradığınız ürünle ilgili size ortalama bir fiyat fikri verecektir.

Ürününüzü marka model kod detaylarıyla birlikte aratın. Aramayı yaptıktan sonra çıkan linkleri yeni sekmelerde açarak siteler arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bu arada yeni sekmede açmanın kolay yolunu da belirtelim; Windows makineler için CTRL, Mac’ler içinse CMD tuşuna basılı tutarak linklere tıklarsanız link yeni sekmede açılacaktır.

Eğer bir sitenin tek pazarlama kaynağı arama motoru optimizasyon bilgisiyse ve fiyatları uygunsa aramalarda en tepelerde olmasa bile 1 ya da 2. sayfada yerini almış olabilir. Bu da diğer pazarlama kanallarından ulaşamayacağınız bir ürüne ve fiyata denk gelme ihtimali demek. Farklı arama motorlarında bu yöntemi denemeniz şansını artıracaktır.

2-Karşılaştırma Sitelerini Kullanın

karsilastirma-siteleri.jpg

Bu süreçte size en çok yardımcı olacak seçeneklerden biri de karşılaştırma sitelerini kullanmak olacaktır. Karşılaştırma siteleri, aradığınız ürünle ilgili çeşitli siteleri tarayarak size en uygun fiyatı çıkartır. Bu açıdan sizin işinizi en kolaylaştıran yöntemdir de diyebiliriz.

Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken konu ise her karşılaştırma sitesinde her e-ticaret sitesinin taranmıyor olması. Özellikle orta ölçekli e-ticaret sitelerinin bütçeleri kısıtlı olduğu için karşılaştırma sitelerinde yer alacaklarsa bile seçimlerini bir taneden yana kullanırlar. Çünkü bir e-ticaret sitesi için karşılaştırma sitesinde yer alıyor olmak peşinde bir maliyeti de beraberinde getiriyor. O yüzden bu noktada yapmanız gereken aradığınız ürünü birden fazla karşılaştırma sitesinde aratmak.

Kullanabileceğiniz karşılaştırma siteleri arasında cimri.com, akakce.com, karsilastir.com, bilio.com, efiyat.com gibi bir çok seçenek mevcut. Bunlar dışında arama motorlarında da ürünü arattığınızda çeşitli reklamlarla size ürün ve fiyat çıkacaktır. Önceki maddede belirtilen yöntemi uygularken onlar da gözünüze çarpacaktır zaten.

Eğer en uygun fiyat hiç duymadığınız bir siteye aitse siteyi çeşitli forumlar, sosyal medya ve sözlüklerde aratarak araştırmayı ihmal etmeyin. Çünkü internet dolandırıcılığı sadece ikinci el satış siteleri üzerinden değil bu tip profesyonelce hazırlanmış siteler üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

3-Kampanyaları Kontrol Edin

banner-kampanya.jpg

Zaman zaman, özellikle büyük e-ticaret siteleri ellerindeki stoğu eritmek için ya da banka kampanyalarından faydalanarak veya sadece pazarlama ve reklam amaçlı büyük ve çok avantajlı kampanyalar gerçekleştirebilmektedir.

Ürününüzü ararken girdiğiniz sitelerin, özellikle de büyük sitelerin ana sayfa ve yan sütunlarındaki bannerlarını kontrol edin. Site en uygun fiyata sahip olmasa bile kartınıza yansıyacak puan veya sitenin size verdiği hediye çeki, bir sonraki alışverişiniz için size ürünü uyguna almaktan daha fazla avantaj sağlayabilir. O yüzden çoğumuzun pek dikkat etmeği bu mecralara dikkat etmekte fayda var.

Unutmayın, e-ticaret siteleri bir kampanya çok çok avantajlıysa bile, zararları çok olacaksa bile az kişi faydalansın istemezler. Ürünü onlardan almanızı isterler. Çünkü bu sonraki alışverişinizde o sitenin elinde bilgileriniz olması demek ve sonraki alışverişinizi yine o siteden yapma ihtimalinizin olması demek.

 

Umarım bu yazımızda size bu konuda yardımcı olabilmişizdir. Eğer sizin bildiğini ve bizim atladığımız bir nokta varsa bize yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi