Internet trafiği 2016’da 1.3 ZB olacak

Internet trafiği 2016’da 1.3 ZB olacak
Her geçen gün kullanımı daha da yaygınlaşan ve hayatımıza yön veren internet, yapılan araştırmalara göre, bu ivmeyle ilerlemeye devam ederse 2016’da 1.3 Zetabyte’lık kullanım alanına ulaşacak.

Zetabyte’ın tam olarak nasıl bir sayıya denk geldiğini bilmiyorsanız şöyle anlatayım: 1 Zetabyte, 1 milyon Terabyte veya 1 trilyon Gigabyte demek. Daha da somutlaştırırsak, 1,000,000,000,000,000,000,000 byte sayısına denk gelmektedir.

Bu rakam neden önemli? Cisco tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2016 itibariyle glabal internet kullanım trafiği bir yılda 1.3 zetabyte olması bekleniyor. Bunu saat başı kullanıma indirgersek, 38 milyon DVD kullanımı demek oluyor. Network ekipmanları yapımcısının bu tahminleri, 2016’daki trafiğin 2011’dekinin dört katı olduğunu da gösteriyor.

Cisco, çeşitli ana faktörlerin internet trafiğindeki bu tahmini büyümede etkili olacağını söylüyor: cihaz sayısının fahiş çoğalışı, daha fazla internet kullanıcısının olması, daha hızlı geniş-bant sistemi ve daha çok video. 2016 itibariyle, dünyada 3.4 milyar internet kullanıcısının olması, veya o zamanki insan popülasyon sayısının %45’inin aktif kullanıcı olması bekleniyor. Akıllı telefon ve tablet sayısındaki artış, network bağlantılarını da yükseltecek ve 19 milyarlara taşıyacak, başka bir deyişle tüm dünyada bir kişi başına 2.5 bağlantı olacak.

Cisco ürün pazarlama başkanı Suraj Shetty bir oturumda şunları söyledi: “Herbirimiz birçok cihazla, yaşam tarzımıza göre sayısız ağa bağlanmış olacağız.”

Bütün bu internet kullanıcıları ve bağlandıkları cihazlar, daha hızlı geniş-bant sistemine ihtiyaç duyacaklar ve daha çok video izlemek isteyecekler. Yine Cisco’nun tahminlerine göre 2011’de saniyede yaklaşık 9 megabit olan geniş-bant internet hızı, 2016’da 34 Mbps olacak. Ve yaklaşı 1.2 milyon dakikalık video(iki yıldan uzun bir sürelik video), bir tek saniyede izlenir hale gelecek.

Son bir istatistik; insanların birçoğu artık Wi-Fi ağı ile bağlanıyor. 2016’da dünyada yapılan internet bağlantısının yarıdan fazlası Wi-Fi bağlantısı ile sağlanacak. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi