İnternet kullanıcı sayısı

İnternet kullanıcı sayısı
Birleşmiş milletler Uluslararası Telekom Birliği 2014 raporu

Birleşmiş Milletler Uluslarası Telekom Birliği raporuna göre 2014 sonunda dünya internet kullanıcı sayısı 3 milyar rakamına ulaşacak ve bu rakamın yaklaşık 3'te 2'lik kısmı gelişmekte olan ülkerde bulunacak. Ayrıca mobil penatrasyon %32 seviyesinde olması beklenmekte.

3 milyarlık internet kullanıcı rakamı dünya nufüsünun yaklaşı %40 ına denk gelmekte.Gelişen internet teknolojiler ve mobil teknolojilerinde yardımıyla internet kullanım oranı daha sonraki yıllarda artışını sürdürecektir.

Her ne kadar 3 milyarlık rakam oldukça yüksek gibi görünse de, Afrika ülkeleri gibi ülkelerde internet kullanımının nufüsa oranı oldukça düşük seyretmekte.Afrika'da internete erişim oranı %20 civarında iken Amerika'da bu oran %70 seviyelerine kadar çıkmış durumda.En yüksek internet kullanım oranı ise Avrupa ülkeleri arasında görülmekte.Avrupa'nın en yüksek internet kullanım oranı %75 seviyelerine kadar çıkmış durumda.

Afrika ülkelerinin internete erişim oranlarının düşük olmasının en büyük nedeni de alt yapı yetersizliği.

Mobil internet kullanım oranı ise dünya çapında 2014 yılı sonunda 2.3 milyar olması beklenmek. Bu %55'lik kısmıda gelişmekte olan ülkelerde olması bekleniyor. Afrika kıtası ülkeleri için de mobil internet kullanımının nufüsa oranı ise %0.5 ile son sırada yer almakta.

Rapor hakkında detaylı bilgi Birleşmiş Milletlerin web sayfasında bulabilirsiniz. Ayrıca gerçek zamanlı istatistiklerin yer aldğı internetlivestats.com'dan internet kullanıcı istatistiklerini de görebilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi