Intel'den Kablosuz Şarj Teknolojisi

Intel'den Kablosuz Şarj Teknolojisi
Intel, Computex 2012'de Ultrabook modellerine önem verdi. Firmanın Ultrabook modelleri için geliştirdiği yeni kablosuz şarj teknolojisi tanıtıldı.

Günümüzde neredeyse herşeyin kablosuz versiyonu çıkıyor fakat hala telefonları ya da mobil cihazları kablolarla şarj ediyoruz. Intel de bu kanayan yaraya bir çare buldu diyebiliriz. 

Firmanın mobil pazardaki iddialı çözümlerinden Ultrabook modelleri için geliştirilen yeni kablosuz şarj teknolojisi sayesinde, Ultrabook üzerinden akıllı telefonunuzu ya da tabletinizi şarj edebiliyorsunuz. 

Teknoloji videoda gördüğünüz gibi oldukça basit. Kısaca bir verici bir de alıcı mantığı ile çalışıyor. Ultrabook'un yanına yerleştirdiğimiz verici, DC akım yollamaya başlıyor ve akıllı telefonun yanındaki alıcı ise DC akım dalgalarını alıp, telefonu şarj ediyor. 

Videoya göre iki cihazın epey yakın tutulması gerekiyor. Maksimum uzaklık konusunda bir bilgi henüz yok. 

Kablosuz enerji aktarımı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi