Intel in gözü ARM nin pazarında

Intel in gözü ARM nin pazarında
Intel den yapılan açıklamaya göre Kasım ayı içerisinde duyurulan Google ın güncel işletim sistemi Android 4.0...

Intel den yapılan açıklamaya göre Kasım ayı içerisinde duyurulan Google ın güncel işletim sistemi Android 4.0 (diğer bir ismiyle Ice Cream) x86 tabanlı işlemcileri destekleyecek optimizasyona sahip. Bu çok önemli bir gelişme. Zira şu ana kadar mobil cihazlarda işlemci olarak ARM tabanlı işlemciler kullanılmaktaydı ve ARM pazarın büyük çoğunluğu elinde bulundurmakta.

Android için x86 tabanlı işlemci desteği gelmesi demek, hem Intel in hem de AMD nin ürettiği ve düşük güç tüketim değerleri sunan işlemcilerinin, mobil cihazlar üzerindeki kullanım oranın artması anlamına geliyor. Her ne kadar şu anda sadece Android üzerinde bu destek söz konusu ise de, önümüzdeki zamanlarda diğer işletim sistemleri üzerinde de x86 desteğinin geleceğini tahmin etmek zor değil. Tabi bu varsayımdan iOS dılarda tutmak gerek. Apple burdaki politikası gayet katı. Başka bir donanım üreticisine kendi işletim sistemini kullandırtarak bir cihaz üretmeye izin vermeyeceği aşikar.

Şunu da unutmamak gerekir ki, özellikle tablet lerde önümüzdeki yılı beklemek lazım, özellikle Windows 8 in çıkışını. Eğer Microsoft beklentileri karşılayabilecek bir işletim sistemi ortaya koyabilirse, tablet piyasının kurallarını tamamen değiştirebilecek bir güce sahip. Bu öngörümüzün en temel sebebi Microsoft un elinde bulundurduğu Windows masa üstü işletim sistemi ve sunucu işletim sistemlerindeki pazar payı ve geliştirici sayısı. Bu şu demek oluyor; eğer Microsoft un Windows 8 işletim sistemi tam bir tablet işletim sistemi olabilieceğini kanıtlarsa, bir anda milyonlarca uygulama geliştirici (uygulamarıda unutmamak gerek) ve bir anda da milyonlarca kullanıcı tarafından kolaylıkla kabullenilebilecek bir işletim sistemi yapmış oluyor. 

Tablet savaşı asıl önümüzdeki yıl başlıcak. Hem Android hem de Windows bu işte oldukça iddalılar.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi