HTML5'e DRM benzeri koruma

HTML5'e DRM benzeri koruma
HTML5'e DRM kalkanı

Google, Microsoft ve Netflix geleceğin web standarı olan HTML5'e müzik ve film medyalarında olduğu gibi bir koruma sistemi eklemeyi istiyorlar. Bunun içinde bir çalışma W3C'e sunuldu.

Çalışmada aynen dijital medyalarda bulunan DRM (Digital Rights Managements) gibi HTML5 üzerinden yayınlanacak ses ya da görünü dosyaları kopyalanmaya karşı korunacak. Tabi şu anda bu sistemin HTML5'e eklenmesi için alınmış bir karar ve geliştirilmiş bir yöntem yok. Google, Microsoft ve Netflix tarafından öneri sunuldu ve nasıl yapılacağına dair de yol haritası ortaya konuldu.

Fakat HTML5 standartı tamamem özgür bir platform olarak tasarlanması planlanırken bu tip koruma sistemlerinin standarda etkisi nasıl olacak bunu zaman gösterecektir. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi