HTC One, akıllı telefon tercihinizi değiştirebilir!

HTC One, akıllı telefon tercihinizi değiştirebilir!
HTC'nin dünya çapında gerçekleştirdiği lansmanlarla pazara sunduğu ONE, kullanım kolaylığı, hızı ve etkileyici tasarımı ile ön plana çıkıyor.

HTC ONE'nın kutusu, inceliğine vurgu yaparcasına yassı şekilde tasarlanmış. Marka'nın çevre duyarlılığını yansıtması açısından önemli bulduğumuz kutu tasarımı hakkında birkaç noktaya daha temas etmek istiyoruz. Kutu tamamen geri dönüşümlü malzemeden üretilmiş. Cihazın içinde yer alan kulaklık ve aksesuarların yer aldığı plastik poşetlerde de geri kazanılmış hammaddeler kullanılmış. Kutunun üzerindeki etiketlerde cihazın yaydığı radyasyon seviyesini gösteren SAR değeri de oldukça belirgin şekilde yer alıyor. SAR değeri karşılaştırmasına daha sonra detaylı olarak değineceğiz.

 

Telefonu elimize aldığımızda 137,4 x 68,2 x 9,3mm'lik boyutları ile gerçekten ince ve hafif bir telefonla karşılaşıyoruz. 4,7 inçlik Full HD 1080p'lik ekran pırıl pırıl bir görüntü sunuyor.

 

Tamamen alüminyum bir kasaya sahip olan HTC ONE'ın mat arka yüzeyi, adeta ele tutunuyor ve kaymalara karşı daha güvenli bir hale geliyor.

 

Cihazın ön yüzünde hiç bir fiziki buton yer almıyor. Sadece dokunmatik home ve geri tuşları ekran aktif hale geldiği zaman kullanılabiliyor. Ön yüzün altında ve üstünde yer alan güçlü stereo hoparlörler tasarımı zarifleştiriyor. Ses ve müzik demişken HTC ONE'ın Beats Audio özelliğini de anmadan geçmeyelim. Bu konuda az sonra daha detaylı olarak değineceğiz.

 

Sol üst köşedeki 2,1 MegaPixellik HDR özellikli ve geniş açılı ön kamera skype ve görüntülü konuşmalar için oldukça iyi.

 

Telefonun arka yüzünde HTC UltraPixel kamera, optik görüntü dengeleme teknolojisi ile donatılmış. nesnelerin uzaklığına göre yayacağı ışığı hesaplayan 'smart flaş' yer alıyor.

 

Cihazımızın sol üst kısımda açma kapama ve ekran görüntüsü alırken kullandığımız fiziki buton yer alıyor. Üst yüzeyin sağında ise standart kulaklık jakı yer alıyor. Cihazın diğer iki fiziki butonu sağ taraftaki ses açma kapama tuşları. Bu tuşlardan hem zil, hem de dinlediğiniz müziğin sesini ayarlayabilirsiniz.

 

Telefonun sağ yüzünde micro sim girişi, Altta ise şarj ve PC bağlantısında kullanılan USB portu ve mikrofon yer alıyor.

 

Bu hali ile HTC ONE, tasarım ve sadelik olarak iPhone'dan daha başarılı duruyor.

 

DETAYLAR

Telefonun boyutlarını ve ekran büyüklüğünü az önce vermiştik. Gelin şimdi HTC ONE'ı daha detaylı inceleyelim.

 

Dört çekirdekli ve 1,7 GHZ hızındaki Qualcomm Snapdragon 600 işlemci ile son derece hızlı ve son derece performanslı bir telefonla karşı karşıyayız.

 

İşletim sistemi olarak Android 4.1.2 Jelly Bean'i kullanan ONE'da, HTC Sense'in Twitter, Facebook ve Flickr entegrasyonu ve ana ekranlara tek yerden erişim sağlayan "Friend Stream Widget" ile güçlendirilen 5,0 sürümü yer alıyor.

 

Telefon, sıradan bir Android Jelly Bean sürümünden farklı tecrübeler yaşatıyor. HTC tarafından elden geçirilen menüler ve arayüzler daha sıcak ve etkileşime açık.

 

Cihazın perfermansı ve kararlılığı oldukça yüksek. Test aşamasında limitleri oldukça zorlamamıza rağmen uygulamalarda herhangi bir çökme ve donma yaşamadık.

 

Bu bakımdan piyasadaki en güçlü akıllı telefonlar arasında zirveyi zorluyor.

 

ULTRAPİXEL KAMERA

Telefon alırken sorulan en temel sorulardan birisi de 'Kamerası kaç megapiksel?'. Bu soruya HTC ONE ilginç bir açılım getiriyor: UltraPixel.

 

Telefonun kamerası sadece 4 Megapiksel ama sunduğu görüntüler bunun kat ve kat üzerinde. Farklı resim işleme uygulamaları sayesinde kameraya yansıyan görüntüyü düzenleyerek daha başarılı fotoğraflar ortaya çıkarıyor. Öyle ki internetteki test sitelerinde HTC ONE'ın 4  MP'lik kamerasının 8 MP'lik kameralarla karşılaştırmalarına rastlayabilirsiniz.

 

Üstelik HTC ONE'ın kamerası, düşük ışık seviyesinde bile başarılı fotoğraflar çekebiliyor. Şirketin bu konudaki iddiası ise karanlıktaki fotoğraflara %300 oranında daha fazla ışık.

 

Çekilen fotoğraflar da diğer popüler akıllı telefonlara göre daha gerçekçi renkler sunmakla birlikte az önce bahsettiğimiz görüntü işleme uygulamaları sebebi ile gereğinden fazla keskinleştirilmiş kareler doğallığı biraz zedeliyor.

 

Bu arada kamera Kameranın açılma ve tepki verme süresinin gayet hızlı olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekir.

 

PİL ÖMRÜ

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük derdi batarların erken bitmesi. HTC One’ın 2300mAh'lık bataryası oldukça başarılı. Özellikle bu telefonun şu an piyasadaki en güçlü işlemciyi kullandığını göz önüne aldığımızda 1 günü aşan batarya ömrü oldukça anlamlı bir hal alıyor.

 

Ama burada çok önemli bir noktaya dikkat çekmek gerekiyor. Ekranı yukarıdan aşağıya sürterek açılan menüde en üstte yer alan 'Güç tasarruf modu'nu aktif tutmanızı öneriyoruz. Bu seçenek aktifken gözle görünür tek olumsuzluk, güneşe çıktığınızda ekran parlaklığının otomatik olarak ayarlanmıyor oluşu.

 

Bunun dışında cihazın performansını etkileyen bir kısıtlama ile karşılaşmıyorsunuz. Ancak bu özelliği aktif tutarak pil ömrünüzü 2 güne kadar çıkarmanız mümkün. 3G'yi gerektiğinde açmak, Bluetooth'u  kapalı tutmak gibi önlemlerle pil ömrünüzü artırabileceğinizi de unutmayın.

 

Cihazın güçlü bir pili var dedik. Peki bu bir dezavantaja dönüşebilir mi? cevap evet. Neden mi? Pil yüksek kapasiteli olduğundan bilgisayarınızın USB portundan oldukça uzun sürede doluyor.

 

Bunun için, akıllı telefon kullanıcılarının uzun süredir taşımayı bile unuttuğu şarj cihazlarını, çantanızın bir köşesinde taşımaya yeniden başlayacaksınız. Zira 500 mA'lik USB portu şarja yetişemiyor. HTC'nin 1 amperlik şarj cihazı ile prizden şarj etmek daha mantıklı.

 

MÜZİK ve BEATS

Telefonun iddialı müzik platformu gücünü Beats'ten alıyor. Daha önceki modellerde sadece müzik dinlerken aktif olan Beats, artık cihazın tüm uygulama ve oyunlarında devreye girerek, HTC ONE  kullanıcılarına stüdyo standartlarında efekt ve müzik dinletmeyi vaat ediyor.

 

NAVİGASYON

Cihazın üzerinde kurulu gelen navigasyon genel olarak başarılı ama seçeneklerde yer alan BAKKAL'ı tıklayınca İstanbul'da sadece iki sonuç çıkarıyor. Birinci bakkal Taksim'de, ikincisi ise Anadolu yakasında; Şaşkın Bakkal..! Bu tür spesifik başlıklar eklerken altının doldurmak son derece önemli.

 

ÇOCUK PROFİLİ

Çocuklu aileler için telefondaki çocuk profili, iyi düşünülmüş ve etkileyici bir seçenek. Bu moda getirdiğiniz telefonu çocuklarınıza güvenle teslim edebilir, girdikleri siteleri veya içerikleri filtreleyebilirsiniz.

 

SAR

Mobil cihazların tercihinde, marka ve tasarım kadar olmasa bile SAR değeri de önem taşıyor. HTC ONE'ın SAR değeri ABD standararına göre, kafada 1,56, gövdede 069. Avrupa standartlarına göre ise Kafada 0.89, gövdede 36. iPhone5'te bu değer 0,95 - 0,90, Galaxy III'te 0,95 - 1,49

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi