htaccess dosyası ile 301 yönlendirmesi nasıl yapılır?

htaccess dosyası ile 301 yönlendirmesi nasıl yapılır?
Sitenizin eski linklerini 301 yönlendirmesi ile yeni linklere yönlendirebilirsiniz.

Web sitenizin link yapısını değiştirmek oldukça baş ağrıtıcı olabiliyor. İş sadece link yapısını nasıl olacağına karar vermekten öteye geçiyor. Özellikle siteniz zengin bir içeriğe sahipse ve anlamsız ve uzun bir link yapınız varsa arama motorları tarafında bu tür link yapıları pek de tercih edilmiyor.

Öncelikle 301 nedir ona biraz değinmek gerekiyor. 301 kodu dışardan gelen trafikte, eski linkin artık geçerli olmadığını bu linklerin yerine trafiği/ziyaretçiyi yeni linke yönlendirmeye yaramaktadır. En basit yöntemi htaccess üzerinden 301 yönlendirmesini yapmaktır. 

Diyelim ki web sayfanızın tamamının ya da bi bölümünün link yapısını değiştirdiniz ve bu değişiklikten sonra (değişiklikler hemen arama sonuçlarında etkisini göstermeyecektir. Bir kaç gün içerisinde değişiklikleri gerçek anlamda site raporlarınızda görebileceksiniz.) web sitenizde gelen trafikte azalma ve bir çok 404 hatası ile karşılacaksınızdır. Çünkü sitenizin eski linkleri arama motorlarında kayıtlı olduğundan ve arama sonuçlarında çıkan eski linkler üzerinden sitenize trafik geldiğinden gelen trafikler 404 olarak arama motorlarına geri dönecektir. Bu da bir zaman sonra arama motorlarındaki indexlenme durumunuzu doğrudan etkileyecektir ve site trafiğinizde ciddi azalmalar meydana gelecektir.

Bu durumun en hızlı çözümü sitenizi host ettiğiniz alandaki htaccess dosyası üzerinde değişiklik yapmak. Bu işlem oldukça basit. Htaccess dosyasını notepad ile açtıktan sonra aşağıdaki yapıyı izleyerek eski linklerinizi yeni linklerinize hızlı ve sorunsuz olarak yönlendirebilirsiniz.

Redirect 301 [eski link] [yeni link]

Redirect 301 /2014/04/16/tech-gozuyle/nedir-bu-html5-dedikleri http://www.techcekirdek.com/nedir-bu-html5-dedikleri-156

Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise eğer sitenizin tamamının link yapısını değiştirdiyseniz yeni linklerin arama motorlarında indexlenmesi zaman alacaktır. Bu yüzden htaccess içinde yaptığınız yönlendirmeleri mutlaka bir süre saklamanızı öneririz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi