Hesap Kitap: Kişisel finans yönetimi uygulaması

Hesap Kitap: Kişisel finans yönetimi uygulaması
Hesap kitap ile kişisel finans takibinizi ve yönetiminizi etkin bir şekilde yapmak mümkün.

Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı arttıkça kişisel hayatımızdaki yerleri de aynı oranda artıyor. Karşılaşına problemlere çözüm olarak geliştirilen çok güzel akıllı telefon ve tablet uygulamaları artık hem android'de hemde iOS platformunda (windows phone ve windows 8 platformundaki uygulama sayısıda gün geçtikçe artıyor) bulunabiliyor.

En çok baş ağrıtan konulardan bir tanesi de bütçe takibi olsa gerek. Harcamalarımıı kontrol altına almak, tüketimin çok olduğu zamanımızda oldukça zor. Bu yazımızda detaylarını incelediğimiz bütçe takibi (kişisel finans yönetimi) uygulaması Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş oldukça kullanışlı bir uygulama.

Uygulamamızın adı Hesap kitap. Uygulama android,ios ve windows phone ve windows 8 işletim sistemi için kullanılabiliyor ve tüm platformlar arasında çapraz veri senkronizasyonu yapmak mümkün. Yani elinizde bir android telefon varsa ve evinizdeki bilgisayarınızda windows 8 işletim sistemine sahip ise, uygulamayı yükledikten sonra kaydolduğunuz hesabınız ile giriş yapıp tüm verileriniz senkronize olur ve uygulamayı kullandığınız platformlar üzerinden verilerinize erişebilirsiniz. 

Bu aşamada benim en çok beğendiğim özelliklerden biri olan sosyal medya hesaplarınız ile bağlantı kurarak sıkıcı form doldurma işlemlerinden de kurtulmuş oluyorsunuz.

Uygulamanın becerilerinden biraz bahsedecek olursak;

Mobil uygulama başlangıçta bir kaç ayar ve bilgi girmenizi istiyor. Bu bilgiler finans yönetiminiz için sistemin ihtiyaç duyduğu bilgiler. Yani cüzdan olarak bir nakit hesabınız,banka bilgileriniz, kredi kartı bilgileriniz gibi maddi varlıklarınızı eklemeniz gerekiyor. Başlangıçta eklemediyseniz programı açtıktan sonra da bu bilgileri girmeniz mümkün.

Maddi varlıklarınız olarak hazırdaki değerleriniz düşünün. Bunlar altın,nakit para v.b. gibi maddi varlıklar olabilir. Bunları sisteme girerek ne kadarlık maddi varlığınız var bunları kayıt altına alabiliyorsunuz.

Sistemin iki temel hareketi var. Gelir ve gider. Gelir ve gider kalemleri üzerinde işlem yapmak oldukça kolay. Bir harcamanızı uygulamaya kaydetmek diğer benzer uygulamalarda olduğu gibi sıkıcı menüler arasında dolaşmaya gerek kalmadan bir kaç tıklama ile de mümkün olabiliyor. Ayrıca bir işlemi sık kullanılanlara ekleyerek daha sonrasında aynı gider harcamıza benzer bir harcama yaptığınızda işlemler çok daha kısa sürüyor. 

Gider bölümünde ki yapının aynısı gelir bölümünde de uygulanmış. Benzer durum gelir bölümünde de var. Gerçekten bu kurgu iyi düşünülmüş ve mobil uygulamanın kullanımı basitleştirilmiş.

Mobil uygulamanın beğendiğim diğer güzel özelliği de hafatlık,aylık,yıllık peryodlarda gider veya geliriniz var ise her zaman bunları takip etmenize gerek yok. Mobil uygulamaya peryodları ile beraber bir kez tanımladıktan sonra uygulama gerisini hallediyor. Bu özelliği ile de oldukça başarılı.

Akıllı telefon ve tabletlerin haricinde uygulamaya direk web sayfasından da ulaşabiliyorsunuz. Gelir ve gider durumunuzu görüp, yeni işlem yapabiliyor ve raporlarını alabiliyorsunuz.

Uyglama yüklendikten sonra 1 aylık ücretsiz deneme sürümü ile geliyor. Sonrasında akıllı telefon ve tablette ya da diğer platformlarda uygulamayı kullanmak isterseniz yıllık 8,99 TL gibi bir bulut hesap ücreti var. Uygulama ücretli versiyonu sadece bulutda verilerinizi senkronize etmek için geçerli. Mobil uygulamayı akıllı telefon veya tabletinizde lokalde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Mobil uygulamada eleştirebileceğim bir kaç nokta var. Bunlar daha çok sistem belki de daha iyi organize edilebilmesi için;

  • mobil uygulamada bir aile hesabını kurgusu olması iyi olabilirdi. yani farklı hesaplara yetkiler verilerek ev bütçesini diğer bireylerinde erişimine açılabilir.
  • ev bütçesi hesabı (kısıtlamalı veya uyarılar ile kontrol altına tutulabilecek) yani mutfak,giyim v.s. gibi üst limitler girilerek bu bütçenin hangi oranlarda başarılı bir şekilde tutturulabildi.
  • tasarruf hedefi konularak belki de uygulama kullanıcılarını daha çok tasarruf etmeyi alışkanlık haline getirilebilir.
  • mobil uygulamadaki raporlarama daha etkin olmalı
  • senkronizasyonda bazı yapısal sorunlar var. uygulamaya kayıtlı kullanıcı ile girmeden lokaldeki verilerin buluta aktarmak sorun olabiliyor.

Genel olarak uygulama, kişisel finans takibi ve yönetimini akıllı telefon ve tabletleri ile yapmak isteyenler için uygulama arayanların incelemesi gereken bir uygulama olarak tavsiye ederim.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi