Hangi Bulut Depolama Servisini seçmeliyiz?

Hangi Bulut Depolama Servisini seçmeliyiz?
Google Drive, Dropbox gibi servisler arasında hangisini seçmeniz gerektiğine karar veremediyseniz başlıca özelliklerini bu haberimizde bulabilirsiniz.

Bulut depolama(Cloud Storage), Google Drive’ın da yarışa katılmasıyla tekrar manşetlere yükseldi.

Aslında bütün servisler aynı mantık üstüne çalışıyor: bilgisayarınıza bir program indiriyorsunuz, program size istediğiniz her şeyi içine atabileceğiniz bir klasör oluşturuyor. Bu işlemi bir kere yaptıktan sonra, uygulamayı başka bir bilgisayara kurabilir ve giriş yaptıktan sonra dosyalarınıza ulaşabilirsiniz veya bir web sitesine yönlendirebilirsiniz.

Birçok seçenek var ve hangisini seçmeliyiz? Bu tabi ki sizin ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişir. Aşağıda en iyi bulut depolama servislerini ve neden bunları kullanmanız gerektiğini okuyabilirsiniz.

googledrive_tech


Google Drive

Ana özellikler: 5 GB ücretsiz, ucuz aylık extra fiyatlar, 10 GB dosya boyutu sınırı, diğer Google hizmetlerine bağlantı.

Google bize her şeyi internet üzerinden halledebileceğimiz bir dünya sunmayı amaçlıyor. Servis şu an Google Docs’la bağlantılı durumda, Android ve Gmail bazlı bir kaynakla da bağlantılı hale gelmesi çok zaman almayacak gibi gözüküyor. Google’ın Chromebooks’u da servise dehil, yani kullanıcının yaptığı her şey de depolanmış olacak. Daha çok yeni olduğu için geri bildirimler ile birlikte kusurlarını sizinle paylaşacağız. Ama eğer ben Google’ güveniyorum diyorsanız, 25 GB için aylık 2.49$ gibi düşük bir ücretle kullanmaya başlayabilirsiniz.

dropbox_tech


Dropbox

Ana özellikleri: 2 GB ücretsiz, Windows, Mac, Linux, iOS ve Android uygulamaları mevcut.

Dropbox’un 2 GB limiti rakiplerine göre değerini düşürüyor gibi gözükse de, servisin hizmet durumu bu sektörde söz sahibi olduğunu kanıtlar nitelikte. Servisi kullananlar diğer kullanıcı arkadaşlarıyla dosyalarını paylaşabiliyor. Çünkü Dropbox yazılım platformu konusunda tutucu değil, bir çok mobil ve pc uygulaması tarafından destek görüyor. Eğer iki pc arasında senkronizasyon yapıyorsanız, size seçtiğiniz dosyalar için yedeklemeyi kapatmanızı sağlayan bir “selective sync” opsiyonu sağlıyor. Kullanışlı bir arayüzü var ama depolamada biraz yavaş kalıyor.

skydrive_tech


Microsoft Skydrive

Ana özellikler: 7GB ücretsiz depolama, en makul yıllık ödeme, diğer pc’lere sessiz giriş.

Skydrive’ın 7 GB ücretsiz alanı diğer servislere göre daha cömert, ayrıca 22 Nisan öncesinden beri Skydrive kullanıcısı iseniz size sınırlı süre olarak extra 18 GB daha veriyor. Yıl bazında bakıldığında Skydrive daha ucuz hizmet veriyor; 20 GB için yıllık 10$. Ama Windows bilgisayar kullanıcıları için en faydalı özellik, diğer Windows bilgisayardan Skydrive ile senkronize olmamış olsa bile dosya alımına izin veren “remote access” yani sessiz giriş özelliği. Skydrive bir Microsoft ürünü olmasına rağmen, Mac, iPhone, iPad’lerde de uygulaması mevcut. Android sahipleri ise biraz daha bekleyecek gibi gözüküyor.

SugarSync_tech


SugarSync

Ana özellikler: 5 GB ücretsiz depolama, dosya boyutu limiti yok, istediğiniz klasöre senkronizasyon.

SugarSync en büyük ücretsiz depolama alanına veya en ucuz Premium özelliklere sahip değil, ancak bilgisayarda kendi alanını kendisi oluşturmasına rağmen senkronizasyonu isteğiniz bir masaüstü klasörüne yapma imkanı sunan tek sistem. Bu şu anlama geliyor: istediğiniz bir klasörü işaretliyorsunuz, servis onu yedekliyor. Yani çok fazla kopyala-yapıştır yok. Eğer tek istediğiniz en değerli dosyalarınızın otomatik bir şekilde online yedeklenmesi ise, SugarSync en az efor ile bunu yapmanızı sağlıyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi