Güvenli İnternet kullanan abone sayısı 120.000'i geçti!

Güvenli İnternet kullanan abone sayısı 120.000'i geçti!
BTK'dan gelen açıklamaya göre, 22 Kasım'da uygulamaya geçen “güvenli internet” hizmetini alan abone sayısı 120 bini geçti...

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), Başkanı Tayfun Acarer, yaptığı açıklamada, güvenli internet (çocukların ve gençlerin internetteki 'zararlı' içeriklerden korunmaları) uygulamasının 22 Kasım 2011'de (40 gün önce) başladığını ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

Uygulama her ne kadar 22 Kasımda başlasa da öncesindeki 1 yıllık süreçte, “güvenli internet” konusunda yanlış eleştirilerin ve olumsuz propagandaların yapıldığını, uygulamanın sanki bir “sansürmüş” gibi herkes “filtrelenecekmiş” gibi yansıtıldığını ifade eden Acarer, “Güvenli internet toplumların sorunu. Bu konuda subjektif, duygusal, popülist yaklaşımlarda bulunmamak lazım. Bu düzenlemeyi 22 Şubatta yaptık, 10 ay sonra uygulamaya konuldu. Biz 10 ay boyunca bunun detaylarını tartışamadık. Sadece 'bu sansür değildir' diye açıklama yapmak durumunda kaldık, vakit kaybettik. Ne olduğunu değil, ne olmadığını anlatmak durumunda kaldık.” şeklinde ifade etti.

Acarer, güvenli internetin bir tüketici hakkı olduğunu, isteyenlerin kullanacağını, istemeyenlerin bunun dışında kalabileceğine dikkati çekerek, “Şöyle bir özelliği de var; isteyenler profiller arası serbestçe geçiş yapacak, yani istediği an güvenli internetin dışına çıkacak" diye önemli bir konunun üzerine vurgu yaptı. 120 bini aşkın abonenin güvenli interneti kullanması demek yaklaşık 400 bine yakın kullanıcının bu hizmetten yararlanıyor demektir.

Çocukları internetteki zararlı içeriklerden korumanın, tüm ülkelerin sorunu olduğunu dile getiren Acarer, “Bu konuda bizi eleştirenlere, Avrupa'yı örnek gösterenlere, oralarda gösterilen filmleri izlemelerini tavsiye ediyorum. Avrupa, bu konudaki bilinçlendirme çalışmalarına bizden çok önce harekete geçmiş, önlemler almış. Kaldı ki, bu bir tercihtir, isteyen kullanır, isteyen kullanmaz” dedi.

Güvenli internetten nasıl yararlanabiliriz?

Güvenli internet hizmeti, tamamen isteğe bağlı ve ücretsiz olarak sunuluyor. Bu hizmeti talep edecek abonelerin, isteklerini internet servis sağlayıcılarına bildirmeleri gerekiyor.  Hiçbir talepte bulunmayan kullanıcılar ise mevcut internetlerini kullanmaya devam ediyorlar. Güvenli internet hizmetinde “çocuk” ve “aile” profili olmak üzere iki profil bulunuyor. Aboneler diledikleri an internet servis sağlayıcılarından temin ettikleri parola ve kullanıcı adıyla profiller arasında geçiş yapabiliyorlar ya da hizmetten memnun kalmamaları veya ihtiyaç hissetmemeleri durumunda, “güvenli internet” hizmeti almayı kesebiliyorlar.

Kullanıcılar www.guvenlinet.org adresinde yer alan sorgu ekranında istedikleri bir internet sitesinin seçtikleri profilde yer almasını da önerebiliyorlar. Yani güvenlik duvarlarında sık sık kullandığımız white list (güvenli liste) kısmına istediğimiz siteleri özel olarak atayabiliyoruz. Bu esneklik sistemin kullanımını da arttıyor.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi